Μεγάλη έκπληξη από Σερβέτ, έστειλε την Γκενκ πάνω στον Ολυμπιακό

Οι Ελβετοί πήραν σπουδαία πρόκριση στην έδρα της Γκενκ στη διαδικασία των πέναλτι κι έτσι οι Βέλγοι θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό.

Αλλαγή δεδομένων για τον Ολυμπιακό, ο οποίος περίμενε πως θα βρει στο δρόμο του τη Σερβέτ για τον γ’ προκριματικό του Europa League. Όμως οι Ελβετοί πήραν τεράστια πρόκριση στην έδρα της Γκενκ κι έτσι οι Βέλγοι θα είναι η αντίπαλος των «ερυθρόλευκων».

Η συγκλονιστική πρόκριση της Σερβέτ ήρθε στα πέναλτι. Οι Ελβετοί έπαιζαν με παίκτη λιγότερο απ’ το 3ο λεπτό κι όμως κατάφερε να αντέξει και στο τέλος να πανηγυρίσει τεράστια πρόκριση. Η Γκενκ απογοητευμένη, θα αγωνιστεί στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 10 Αυγούστου στο πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό.

Ο Κριβελί ήταν αυτός που αποβλήθηκε στο 3’. Ο Τρεζόρ με πέναλτι έκανε το 1-0, με τον Κορνιάτ να ισοφαρίζει στο 36’. Ο Αροκοντάρε στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Γκενκ, με τον Μπεντιά να ισοφαρίζει στο 63’.

Οι ευκαιρίες χάνονταν, η Σερβέτ κράτησε στην άμυνα κι έτσι η Γκενκ δεν σκόραρε μέχρι και το τέλος της παράτασης. Ο Μολ ήταν εξαιρετικός και ο τερματοφύλακας των Ελβετών τους έδωσε την πρόκριση με 4-1 στη «ρώσικη ρουλέτα». Έτσι η Σερβέτ συνεχίζει στα προκριματικά του Champions League και θα αντιμετωπίσει τους Ρέιντζερς.

ΓΚΕΝΚ: Βάντεφορντ, Μουνιός, Μακένζι, Κουέστα, Καγέμπε (46' Αρτεάγκα), Πέιντσιλ, Χροσόβσκι, Χέινεν (8' Γκαλάρσα, 106' Ουαταρά), Τρεζόρ (69' Φαντέρα), Ελ Κανούς (69' Αΐτ ελ Χατζ), Αροκοντάρε

ΣΕΡΒΕΤ: Φρικ (59' Μολ), Βουλιόζ (119' Ροντελέν), Ρουιγέ, Σεβερέν, Μαζικού, Αντούνες (74' Γκιγεμενό), Κονιάτ (106' Οντουά), Ντουλέν, Κουτέσα (75' Φοφανά), Μπεντιά (86' Τουατί), Κριβεγί

Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena
Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης