Live Chat η 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη των αναμετρήσεων για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League

Η δράση στην 5η στροφή των ομίλων του Champions League συνεχίζεται με δυνατά παιχνίδια, αλλά το ενδιαφέρον εστιάζεται στη Βαρκελώνη και το Άμστερνταμ.

Η περσινή σεζόν ήταν η πρώτη μετά την αγωνιστική περίοδο 2000/01 που η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να περάσει από τη φάση των ομίλων. Όμως, και αυτή τη στιγμή η θέση της είναι επισφαλής στον 3ο όμιλο. Οι Καταλανοί χρειάζονται η Βικτόρια Πλζεν να πάρει αποτέλεσμα απέναντι στην Ίντερ, ενώ εκείνοι θα προσπαθούν να σταματήσουν το... τρένο της Μπάγερν στη φάση των ομίλων, όπου μετράει 11 διαδοχικές νίκες, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ.

Για να διατηρήσει τις ελπίδες της, η Μπαρτσελόνα αναμφίβολα θα στηριχθεί σε μεγάλο βαθμό στον πρώην επιθετικό της Μπάγερν, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Πέντε γκολ σε τέσσερα παιχνίδια των ομίλων δείχνουν τη δυναμική του 34χρονου Πολωνού επιθετικού, ο οποίος, την –αντίστοιχη- 5η αγωνιστική της περασμένης σεζόν, έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε σε εννέα διαδοχικές εμφανίσεις στο Champions League σε περισσότερες από μία περιπτώσεις.

Οι τρεις στη σειρά ήττες και η απόσταση των έξι βαθμών που δημιουργήθηκε από τη Λίβερπουλ δεν αφήνουν περιθώρια για... υπολογισμούς και συζητήσεις στον Άγιαξ. Είναι χαρακτηριστικό ότι, μετά τη νίκη 2-1 επί της ομάδας του Άμστερνταμ (στις 13/9), η Λίβερπουλ πέτυχε 14 γκολ στα επόμενα τέσσερα παιχνίδια της και στη συνέχεια πανηγύρισε μια κρίσιμη εντός έδρας νίκη με 1-0 εναντίον της -έως τότε- αήττητης Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League. Ο Άγιαξ, αντίθετα, έχασε τα τρία από τα επόμενα πέντε παιχνίδια του, έχοντας δεχθεί δέκα γκολ στις δύο συναντήσεις του με την Νάπολι στο Champions League.