Ο ΑΠΟΕΛ καταδίκασε την Ντόρτμουντ (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ έβαλε δύσκολα στην Ντόρτμουντ, την οποία άφησε χωρίς νίκη ύστερα από τρεις αγωνιστικές στον 8ο όμιλο του Champions League, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 των Βεστφαλών στο ΓΣΠ.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, μάλιστα, προηγήθηκε απέναντι στη διάσημη αντίπαλό της όταν άνοιξε το σκορ με τον Ποτέ στο 62ο λεπτό, από διπλό λάθος του Μπούρκι, αλλά ο Παπασταθόπουλος βρέθηκε στο σωστό σημείο για να νικήσει τους πάντες στον αέρα και να ισοφαρίσει με κεφαλιά, πέντε λεπτά αργότερα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ σταμάτησε στο δοκάρι του Γκουντίνο.

Για την Ντόρτμουντ ο αποψινός αγώνας ήταν ο πρώτος με κυπριακή ομάδα στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA. Ο πρωταθλητής της Μεγαλονήσου, από την πλευρά του, συνέχισε την κάκιστη παράδοση απέναντι σε γερμανικούς συλλόγους. Πριν από το αποψινό παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ μετρούσε μόλις μία νίκη, κι εκείνη το 1980, μία ισοπαλία και 14 ήττες, με τέρματα 7-44. Πλέον, η κατάσταση έγινε πολύ δύσκολη για την Ντόρτμουντ, που όπως και ο αντίπαλός της πήρε τον πρώτο βαθμό στον όμιλο και βρίσκεται στο -6 από Ρεάλ και Τότεναμ, οι οποίες επίσης έμειναν στο 1-1 στη Μαδρίτη.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν (45΄ Γκουντίνο), Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Λάγκο, Βινίσιους, Μοράις, Ζαχίντ, Εμπεσίλιο (72΄ Σαλάι), Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο (30΄ Ποτέ).

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπόρκι, Σμέλτσερ (73΄ Φίλιπ), Μπάρτρα, Τοπράκ (59΄ Τόλιαν), Παπασταθόπουλος, Γκέτσε, Βάιγκλ, Καγκάουα, Γιαμρολένκο (82΄ Άιζακ), Ομπαμεγιάνγκ, Πούλισιτς.

Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι