Παρτιζάν - Ολυμπιακός 1-3: «Τελείωσε» την πρόκριση στο Βελιγράδι!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 στο Βελιγράδι της Παρτιζάν και ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκριση - Δικαιώθηκε ο Χάσι για την επιλογή Μπεν που σκόραρε δύο φορές, γκολ και ο Εμενίκε

Το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα play offs του Champions League έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε στο Βελιγράδι με 3-1 την Παρτιζάν και έχει το απόλυτο προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Παρά το γεγονός ότι πριν τη σέντρα του αγώνα ο Φορτούνης τέθηκε νοκ άουτ λόγω προβλήματος στο στομάχι, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν απόλυτα έτοιμοι και αποφασισμένοι για ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι σε αντίθεση με το περσινό στραπάτσο.

Η επιλογή του Μπέσνικ Χάσι να προτιμήσει στην κορυφή της επίθεσης τον Μπεν «βγήκε» πανηγυρικά καθώς ο 28χρονος σκόραρε δύο φορές και ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκριση.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού μετά την ισοφάριση της Παρτιζάν ήταν υποδειγματική. Δεν πανικοβλήθηκε, αλλά έγινε ακόμα καλύτερος με αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να κυριαρχήσει και να «τελειώσει» τη δουλειά στο Βελιγράδι.

Ο Κοσοβάρος τεχνικός έστησε άψογα την ομάδα του και είχε ουσιαστικές παρεμβάσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα, με πιο χαρακτηριστική αυτή της αντικατάστασης του Μπεν από τον Εμενίκε που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο φινάλε του αγώνα.

Big... Ben αιφνιδιασμός

Ο Ολυμπιακός έπιασε στον ύπνο τους Σέρβους και τους αιφνιδίασε με το «καλησπέρα». Ο Μπεν βρέθηκε σε θέση βολής μετά από κλέψιμο της μπάλας και άνοιξε το σκορ στο 6'.

Η Παρτιζάν απάντησε άμεσα. Τέσσερα λεπτά μετά ο Γιάνκοβιτς γύρισε την μπάλα από δεξιά, ο Ταβάμπα έκανε την προβολή και η μπάλα κόντραρε στον Καπίνο, που είχε πέσει στα πόδια του και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας, έλεγξε το ρυθμό και κυριάρχησε. Στο 56' ο Μπεν με ένα ασύλληπτο τέρμα έκανε το 2-1 «καθαρίζοντας» την πρόκριση, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εμενίκε διαμόρφωσε το 3-1, το οποίο μετατρέπει τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ (Μίροσλαβ Τζούκιτς): Κλιάιτς, Βουλίτσεβιτς, Όστοϊτς, Τσίρκοβιτς (73΄ Ν. Μίλετιτς), Ν. Μίλετιτς, Εβέρτον, Κόσοβιτς, Γιάνκοβιτς (82΄ Πάντιτς), Λεονάρντο, Ταβάμπα, Τζούρτζεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρομαό, Ρέτσος, Κούτρης, Σιώπης, Οτζίτζα Οφόε, Καρσελά (80΄ Πάρντο), Μάριν (81΄ Ζντιέλαρ), Σεμπά, Μπεν (88΄ Εμενίκε).

Παρακολουθήσατε την αναμέτρηση από το Onsports:

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πλην της νίκης» - Όσα είπε ο Μεντιλίμπαρ
ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!
Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ