Μονακό-Μάντσεστερ Σίτι 3-1: Πριγκιπική… πρόκριση!

Οι Μονεγάσκοι του Ζαρντίμ «ταπείνωσαν» τη Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα και με το αποψινό 3-1 πέρασαν στους «8» του Champions League.

Η Μονακό αν και ήταν με την πλάτη στον τοίχο μετά το εις της βάρος 5-3 του πρώτου αγώνα, κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League βγάζοντας εκτός συνέχειας τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι Μονεγάσκοι έκαναν το τέλειο ημίχρονο. Κι αυτό δεν είναι υπερβολή. Πώς αλλιώς να το χαρακτηρίσεις από την στιγμή που με τα γκολ των Εμπαμπέ (8’) και Φαμπίνιο (29’) είχαν σκορ πρόκρισης, αναγκάζοντας τους Άγγλους σε μηδέν τελικές στο 45λεπτο!

Το δεύτερο μέρος ήταν μια άλλη ιστορία. Το ένστικτο της επιβίωσης έκανε την εμφάνισή του στους παίκτες της Σίτι και κάπου εκεί ξεκίνησε ο «βομβαρδισμός». Πίεση, ευκαιρίες και κρίσιμο γκολ από τον Σανέ στο 72’ το οποίο εκείνη την στιγμή έστελνε τους Άγγλους στους «8».

Οι «Πρίγκιπες» του Λεονάρντο Ζαρντίμ πληγώθηκαν, αλλά δεν… πέθαναν κιόλας. Το ήθελαν περισσότερο. Για αυτό και μπόρεσαν να βρουν το τέρμα -κόντρα στη ροή του αγώνα- που τους έστειλε πανηγυρικά στα προημιτελικά της διοργάνωσης στο 77’ με τον Μπαγκαγιόκο.