Ποια είναι η επικότερη ανατροπή στο Champions League; (poll)

Το πρώτο θέμα σ’ όλη την Ευρώπη είναι η μεγάλη ανατροπή της Μπαρτσελόνα επί της Παρί Σεν Ζερμέν. Είναι όμως, η επικότερη;

Οι Καταλανοί δεν το έχουν κάνει μόνο μία… φορά. Την σεζόν 1999-2000 είχαν βρεθεί σε ανάλογη θέση, όταν είχε γνωρίσει ήττα με σκορ 3-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ από την Τσέλσι. Στον επαναληπτικό, τα πρώτα 90 λεπτά τελείωσαν με το ίδιο σκορ και στην παράταση ο Ριβάλντο και ο Φίγκο χάρισαν την πρόκριση στους «μπλαουγκράνα».

Η επόμενη μεγάλη ανατροπή ήταν για μία ακόμα η ισπανική ομάδα. Σεζόν 2003 - 2004 και η Μίλαν φαντάζει ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Η φάση των προημιτελικών βρίσκει τη Μίλαν να συντρίβει με σκορ 4-1 την ισπανική ομάδα στην Ιταλία και να βρίσκεται με το... ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του θεσμού. Η ομάδα του Ιρουρέτα όμως κάνει εκπληκτικό ματς και το 4-0 συνιστά μια από τις πλέον ιστορικές ανατροπές της διοργάνωσης.

Την ίδια σεζόν μια ακόμα μεγάλη ομάδα γνωρίζει αποκλεισμό ενώ στο πρώτο ματς είχε σκορ πρόκρισης. Είναι η Ρεάλ, που έπεσε πάνω στη Μονακό του Ντεσάν. Ο πρώτος αγώνας στη Μαδρίτη είχε λήξει με 4-2 υπέρ της Ρεάλ, που προηγήθηκε και στο Πριγκιπάτο, όμως τελικά η Μονακό πήρε την πρόκριση πετυχαίνοντας τρία γκολ.