Οι μεγάλες ανατροπές του Champions League

Οι Καταλανοί πρέπει σήμερα να κάνουν το... απίθανο και να επιστρέψουν από ένα «βαρύ» σκορ απέναντι στην Παρί και η ιστορία έχει δείξει ότι μπορεί να συμβεί το απίθανο!

Η Μπαρτσελόνα καλείται σήμερα να ανατρέψει το εις βάρος της 4-0 κόντρα στην Παρί και το Onsports θυμάται μερικές… επικές ανατροπές σε φάσεις νοκ άουτ του Champions League.

Μπαρτσελόνα - Τσέλσι

Οι «μπλαουγκράνα» τη σεζόν 1999-2000 είχε βρεθεί σε ανάλογη θέση, όταν είχε γνωρίσει ήττα με σκορ 3-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ από την Τσέλσι. Στον επαναληπτικό, τα πρώτα 90 λεπτά τελείωσαν με το ίδιο σκορ και στην παράταση ο Ριβάλντο και ο Φίγκο χάρισαν την πρόκριση στους Καταλανούς.

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Μίλαν

Σεζόν 2003 -2004 και η Μίλαν φαντάζει ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Η φάση των προημιτελικών βρίσκει τη Μίλαν να συντρίβει με σκορ 4-1 την Ισπανική ομάδα στην Ιταλία και να βρίσκεται με το... ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του θεσμού. Η ομάδα του Ιρουρέτα όμως κάνει εκπληκτικό ματς και το 4-0 συνιστά μια από τις πλέον ιστορικές ανατροπές της διοργάνωσης.

Ρεάλ Μαδρίτης - Μονακό

Την ίδια σεζόν μια ακόμα μεγάλη ομάδα γνωρίζει αποκλεισμό ενώ στο πρώτο ματς είχε σκορ πρόκρισης. Είναι η Ρεάλ, που έπεσε πάνω στη Μονακό του Ντεσάν. Ο πρώτος αγώνας στη Μαδρίτη είχε λήξει με 4-2 υπέρ της Ρεάλ, που προηγήθηκε και στο Πριγκηπάτο, όμως τελικά η Μονακό πήρε την πρόκριση πετυχαίνοντας τρία γκολ.

Μίλαν - Μπαρτσελόνα

Άλλος ένας ακόμα αγώνας που οι «μπλαουγκράνα» γύρισαν από την κόλαση. Τη σεζόν 2012-2013 η Μίλαν πήρε νίκη με σκορ 2-0 στον πρώτο αγώνα στο Μιλάνο, όμως ο επαναλαηπτικός εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Δύο γκολ του Μέσι και από ένα των Βίγια και Άλμπα της έδωσαν τελικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πόρτο - Μπάγερν Μονάχου

Η Πόρτο τη σεζόν 2014-2015 είχε απειλήσει με αποκλεισμό τους Βαυαρούς αφού στο «Ντραγκάο» είχε κερδίσει με σκορ 3-1. Η κατηφόρα του «Αλιάνζ Αρίνα» έκανε την εμφάνισή της και απέναντι στους Πορτογάλους, αφού η Μπάγερν με μια εκπληκτική ανατροπή έκανε το σκορ στο ημίχρονο 5-0 και το τελικό 6-1 την βρήκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.