Προβάδισμα για Πλζεν, 3-1 τη Μάριμπορ (videos)

Τη νίκη με 3-1 πήρε η Βικτόρια Πλζεν στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Μάριμπορ παίρνοντας ταυτόχρονα και μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Το πρώτο βήμα για την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League έκανε η Βικτόρια Πλζεν η οποία φιλοξενώντας τη Μάριμπορ στο «Ντόσαν» επικράτησε 3-1 και πλέον της αρκεί έστω και η ήττα με ένα γκολ διαφορά στη Σλοβενία για να βρεθεί ξανά στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Τσεχίας έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και μόλις στο 8’ ευτύχισε να προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Σισόφσκι. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 58’ ήταν η σειρά του Ντάριντα να σκοράρει κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά οι πρωταθλητές Σλοβενίας δεν παράτησαν την προσπάθεια και στο 66’ με εξαιρετικό σουτ του Μέγιατς μείωσαν σε 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο 90’ από γκολ του Ντούρις.

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ:Κόζατσικ, Λιμπέρσκι, Ρέζνικ, Προχάσκα, Σισόφσκι, Χοράβα, Χορβάτ, Πετρζέλα (77’ Ραϊτόραλ), Νταριντά, Κόβαρικ, Βάγκνερ (63’ Ντούρις).
ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς, Μέγιατς, Ποτοκάρ, Ραΐσεβιτς, Βίλερ, Μίλετς (85’ Ντερβίσεβιτς), Ιμπραΐμι (88’ Μεντί), Τσβιγιάνοβις, Μέρτελι, Ταβάρες, Μποχάρ.