Παραολυμπιακοί Αγώνες: Ασημένιος... ο Σενικίδης

Μία ακόμα διάκριση για την Ελλάδα έρχεται από το Ρίο, καθώς ο Δημήτρης Σενικίδης κατέκτησε τη δεύτερη θέση στην σφαίρα F20.

Ο Έλληνας αθλητής αναδείχθηκε δεύτερος στον τελικό με βολή στα 16,17 μέτρα στην τρίτη του προσπάθεια και πήρε το ασημένιο μετάλλιο, βελτιώνοντας παράλληλα και το ρεκόρ Ευρώπης, που ήταν δικό του 15,68μ. από το πανελλήνιο πρωτάθλημα του Ιουλίου.

Αντίθετα, ο Στράτος Νικολαΐδης δεν κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο, μια και έμεινε τέταρτος, πίσω από τον Αυστραλό Χόντγκεντς. Ο Έλληνας αθλητής είχε 15,69μ. βελτιώνοντας την προσωπική του επίδοση, αλλά ο Αυστραλός έκανε 15,82μ. στην τελευταία βολή!

Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες