Εμφάνιση που τον γεμίζει ελπίδες για το μέλλον
Intime.gr

Ο Άρης πάλεψε αλλά έπεσε κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και πλέον στρέφει την προσοχή του σε πρωτάθλημα και Κύπελλο

Όλα λάθος πήγαν στον Άρη στα παιχνίδια με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Λίγο πιο προσεκτικός να ήταν μπορούσε να είχε πάρει την πρόκριση. Μια χαμένη ευκαιρία στο Ισραήλ και ένα λάθος στην άμυνα και γκολ από τον Ζάχαβι, ουσιαστικά τον απέκλεισαν από την Ευρώπη.

Το 2-0 του πρώτου αγώνα, έκανε το έργο του πάρα πολύ δύσκολο ενόψει της ρεβάνς. Και όμως κατάφερε να προηγηθεί και να βάλει φωτιά στο ματς καθώς η Μακάμπι έμεινε και με δέκα παίκτες. Κάπου εκεί όμως και έχοντας βγει μπροστά για το 2-0 που θα έστελνε το ματς στην παράταση, ο Άρης έκανε ένα τραγικό λάθος και το πλήρωσε καθώς ο Ζάχαβι δεν το συγχώρεσε και εκτέλεσε τον Κουέστα.

Και πάλι όμως ο Άρης βρήκε τον τρόπο με τον Ντουκουρέ και έκανε το 2-1, θέλοντας πλέον ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Αυτο δεν ήρθε ποτέ και η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποκλείστηκε από την ευρωπαϊκή συνέχεια, όμως δεν πρέπει να μείνει εκεί και θα πρέπει να κρατήσει δυο πράγματα από αυτές τις εμφανίσεις.

Το πρώτο είναι το πρόσωπο που έδειξε και τον γεμίζει αυτοπεποίθηση για τις εγχώριες υποχρεώσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Ο Μπούργος χτίζει κάτι καλό που αν στηριχθεί μπορεί να τον πάει ψηλά στην Ελλάδα. Ειδικά μεσοεπιθετικά ο Άρης διαθέτει ένα εξαιρετικό ρόστερ με παίκτες όπως ο Γκρέι, ο Ιτούρμπε, ο Μανού Γκαρσία, ο Ματέο Γκαρσία, ο Καμάτσο και άλλοι.

Το δεύτερο πράγμα που θα πρέπει να κρατήσει για να διορθώσει όμως, είναι η αμυντική λειτουργία της ομάδας. Από το πρώτο ματς με την Γκόμελ είχαμε επισημάνει τα κενά που έχει ο Άρης και τα οποία πλήρωσε ουσιαστικά με την Μακάμπι Τελ Αβίβ.