Όλα τελείωσαν στο 10’!
In Time

Ο Γιάννης Πάλλας γράφει για τον πρώτο τελικό Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ΣΕΦ

Παίζοντας με τρόπο πειστικό από τα πρώτα λεπτά και ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο του Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τον τρόπο παιχνιδιού που τους έφτασε μέχρι το Final-4 της Euroleague αντιμετώπισαν και τους «πράσινους» και πέτυχαν από το πρώτο 10λεπτο με το εντυπωσιακό 23-4 (!) να βάλουν γερά θεμέλια για την επικράτηση τους.

Ο Ιταλός πολιτικός φιλόσοφος Νικολό Μακιαβέλι έλεγε πως «όταν η θέληση είναι μεγάλη, οι δυσκολίες δεν μπορεί να είναι μεγάλες» και αυτό αποτυπώθηκε στο παρκέ του ΣΕΦ σε όλη τη διάρκεια του ματς, καθώς η αλήθεια είναι πως οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο.

Και πως να απειληθούν θα πει κανείς όταν ο αντίπαλος σουτάρει με 2/18 σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο 10λεπτο! Την ίδια στιγμή οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με πιεστική άμυνα που εξουδετέρωσε το Νεμάνια Νέντοβιτς και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση άνοιξε το σκορ και έκτοτε δεν απειλήθηκε.

Όσο κι αν προσπάθησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αλλάζοντας σχήματα να επιστρέψει δεν τα κατάφερε, καθώς το καλάθι είναι εκείνο που κάνει τη διαφορά στο μπάσκετ και αυτό έλειπε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς από τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα.

Διότι, εάν οι «πράσινοι» ήταν πιο αποτελεσματικοί κυρίως σε ανοικτά σουτ που επιχείρησαν θα βλέπαμε ενδεχομένως ένα άλλο ματς, όμως, αντ’ αυτού είδαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο και όσοι το παρακολούθησαν από τους δέκτες της τηλεόρασης τους δυο ομάδες που έδειχναν να έχουν σημαντική διαφορά.

Ο Κώστας Σλούκας είναι ο παίκτης που ελέγχει πλήρως το παιχνίδι του Ολυμπιακού επιθετικά, έχοντας τη συνδρομή του Σάσα Βεζένκοφ, αλλά και του Τάιλερ Ντόρσεϊ, όμως για άλλη μια φορά φάνηκε ότι «κλειδί» στην κυριαρχία των «ερυθρολεύκων» αποτελεί ο Μουσταφά Φαλ. Ο θηριώδης σέντερ κυριάρχησε στις δυο ρακέτες και με τους 14 πόντους, τα 10 ριμπάουντ και τις 2 ασίστ, είχε μεγάλη επίδραση στη νίκη της ομάδας του.

Ασφαλώς και θα είναι διαφορετικό το παιχνίδι της Τρίτης (14/6, 21:00, ΕΡΤ3) στο ΟΑΚΑ για τις δυο ομάδες, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα επιχειρήσει να παίξει με τον ίδιο τρόπο που αγωνίστηκε ο αντίπαλος του.

Πιέζοντας πολύ στην άμυνα και αναζητώντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση, προκειμένου να ελέγξει τον ρυθμό, αλλά και τα ριμπάουντ που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο.

Βέβαια, ξανά οι «ερυθρόλευκοι» θα επιχειρήσουν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, όπως κάνουν στα περισσότερα παιχνίδια, σε μια δύσκολη έδρα, όπου έχουν κερδίσει φέτος, αλλά τώρα είναι ένας τελικός.

Αν η πρώτη εντύπωση είναι αυτή που μένει, τότε ο Ολυμπιακός έχει το «πάνω χέρι» και είναι πιο κοντά στον τίτλο. Ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να βγάλει αντίδραση την Τρίτη το βράδυ στο ΟΑΚΑ και πάνω σ’ αυτό θα δουλέψουν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα για να φτάσουν στον στόχο τους.