Ο Παναθηναϊκός έχασε λίγα, η ΑΕΚ κέρδισε πολλά!

Ο Δημήτρης Κοντός γράφει για την ουσία της μεγάλης νίκης της Ένωσης επί του κακού στο δεύτερο ημίχρονο Παναθηναϊκού Superfoods

Το φωτεινό ταμπλό του ΟΑΚΑ έγραψε το 71-70 το οποίο έφερε τη σειρά με την ΑΕΚ στα ίσια και έδωσε μεγαλύτερο …αέρα στην ημιτελική ιστορία με τους «πράσινους». Αν θέλουμε να είμαστε απόλυτα ρεαλιστές οι «κιτρινόμαυροι» άξιζαν μια μεγάλη νίκη με βάση την προσπάθεια που κάνουν την τελευταία τριετία και δεν τους είχε αποδώσει κάποιο μεγάλο καρπό. Γι’ αυτό πανηγυρίστηκε με τόσο μεγάλη ένταση το αποτέλεσμα κόντρα στο «τριφύλλι», με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να είναι ο άνθρωπος που έδωσε αυτή τη χαρά στην ομάδα του.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός δεν έχασε όσα κέρδισε η ΑΕΚ αλλά θα πρέπει να προβληματιστεί για κάποια πράγματα. Το μόνο θετικό είναι πως θα δώσει τουλάχιστον έναν αγώνα παραπάνω σε μια εποχή που θα κλεινόταν ξανά στη ρουτίνα των προπονήσεων. Όχι, πως αυτό είναι κάτι που επιζητούσε αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Οι «πράσινοι», λοιπόν, δεν κατάφεραν να ντουμπλάρουν τις νίκες τους με την ΑΕΚ καθώς στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίασαν τις γνωστές κακές τους παθογένειες. Άφησαν κατά μέρους την καλή τους άμυνα, το μυαλωμένο παιχνίδι και μπήκαν σε μια κλασσική λανθασμένη λογική. Μια λογική που είχε αρχίσει να φαίνεται μέσα από τις κακές κινήσεις του Μάικ Τζέιμς και κορυφώθηκε μόλις ο Νικ Καλάθης άφησε την δική του καλή πλευρά και μπήκε στο λάθος τρυπάκι των μακρινών σουτ. Μέσα σε αυτά σημειώστε την κάκιστη επιθετική ημέρα του Κέι Σι Ρίβερς, την παρουσία – απουσία του Κένι Γκάμπριελ .

Κρις Σίνγκλεντον, Νίκος Παππάς, Τζέιμς Γκιστ και ο Γιάννης Μπουρούσης του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτοί που διακρίθηκαν αλλά αυτά είναι «να ‘χαμε να λέγαμε», από τη στιγμή που δεν ήρθε η νίκη. Ο Τσάβι Πασκουάλ, πάντως, έχει μεγάλο ανήφορο μέχρι να φτάσει στους τελικούς προκειμένου να διορθώσει κάποια μικρά πράγματα (δεν μπορεί ν’ αλλάξει τα μεγάλα).

ΥΓ: Τελευταία νίκη της ΑΕΚ ήταν το 2008 όταν οι «πράσινοι» από το 40-25 του ημιχρόνου κατάφεραν να χάσουν με 70-66. Είχε αρκετά κοινά σημεία η εξέλιξη αυτού του αγώνα.

ΥΓ1: Μπορεί να είχε λίγο κόσμο το γήπεδο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το έκαναν ροντέο οι φίλοι της ΑΕΚ και έβαλαν πολύ μεγάλη πίεση σε αυτό το παιχνίδι.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ