Χειρότερα δεν μπορεί αλλά μπορεί να γυρίσει ΕΔΩ!

Ο Δημήτρης Κοντός γράφει για την ήττα του Παναθηναϊκού Superfoods που δεν μπορεί να ξαναπαίξει χειρότερα σ’ ένα ημίχρονο.

Η Τρίτη του ανεξήγητου θα μπορούσε να είναι ο τίτλος μας καθώς όσο και αν όλα μπορούν να εξηγηθούν στο μπάσκετ υπάρχου στοιχεία και πράγματα που φεύγουν από κάθε λογική. Ένας Παναθηναϊκός που είχε πατήσει μια Φενέρ στο λαρύγγι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε στο +16 στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου, όχι μόνο ΚΑΤΑΦΕΡΕ να χάσει αλλά και να το κάνει με τον πλέον …εμφατικό τρόπο! Με ένα επιμέρους 16-43 στο δεύτερο μέρος και με άκουσον, άκουσαν 4/25 σουτ σε δύο δεκάλεπτα που συνοδεύτηκαν λογικά από τις μόλις τρεις ασίστ και τις κάκιστες επιθέσεις. Υπήρξαν φορές που η μπάλα έμενε ανεξήγητα για πολύ χρόνο στα χέρια των παικτών και πήγαινε στο τέλος στον Καλάθη χωρίς καμία λογική. Και όλα αυτά επειδή οι ίδιοι οι «πράσινοι» δεν κατέβηκαν στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Παίκτες – κλειδιά όπως οι Σίνγκλεντον και Γκιστ βρέθηκαν σε μια κάκιστη βραδιά ενώ το σχήμα που τελείωσε το ημίχρονο και είχε ρυθμό άργησε να βρεθεί ξανά πάνω στο παρκέ. Με τον Τσάβι να δίνει περισσότερη εμπιστοσύνη από αυτή που φαινότανε πως μπορούσαν να του ανταποδώσουν οι παίκτες που ξεκίνησαν τον αγώνα και το δεύτερο ημίχρονο.

Η Φενέρ από τη μεριά της ήρθε στο ΟΑΚΑ και σούταρε με 60% στο τρίποντο πετυχαίνοντας τους 39 από τους 71 πόντους της πίσω από την γραμμή των 6μ75, έχοντας σε ασύλληπτη βραδιά τους Μπογκντάνοβιτς (23π., 5/6 τρ.) και Κάλινιτς με 16 πόντους. Παράλληλα, μείωσε δραστικά τα λάθη της μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου (είχε 10 και τελείωσε με 13) και πήρε αυτό που ήθελε.

Πάμε στα επόμενα τώρα. Όποιος θεωρεί πως ο Παναθηναϊκός έχει αποκλειστεί είναι βαθιά νυχτωμένος. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να μπει το …γκολ της ισοφάρισης την Πέμπτη το βράδυ και στην Πόλη γίνονται όλα. Είχαμε πει εξ’ αρχής πως έχουμε να κάνουμε με την πιο αμφίρροπή σειρά των πλέι οφ που μπορεί να μας δώσει μπρέικ και από τις δύο μεριές. Γι’ αυτό κρατήστε ψηλά το κεφάλι και μικρό καλάθι.

ΥΓ: Το 0-1 σημαίνει απλά πως το αβαντάζ άλλαξε χέρια. Η Πόλη όμως …χρωστάει κάτι στον Παναθηναϊκό.

ΥΓ2: Κρίμα για την ατμόσφαιρα, κρίμα για τον κόσμο που έδωσε μια τρομερή παράσταση. Κρίμα ακόμη και για τον Παπαγιάννη που έζησε μια μαγική στιγμή και τον Μάικ που ήθελε να ζήσει από κοντά μια νίκη.

ΥΓ3: Είναι φανερό πως οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να νικήσουν τον εαυτό τους μέσα στο κολασμένο ΟΑΚΑ.

ΥΓ4: Ίσως και οι ίδιοι οι Τούρκοι και ο Ζοτς να μην πίστευαν πως θα γύριζε έτσι εύκολα το ματς ενώ έβγαλαν ουσιαστικά ένα ματς με 6,5 παίκτες, ενώ δεδομένα στο ημίχρονο θα σκέφτηκαν τον αγώνα της Πέμπτης και πως θα διαχειριστούν το 1-0. Έλα, όμως, που οι «πράσινοι» κατάφεραν να τους κάνουν ένα τέτοιο δώρο!

ΥΓ5: Ο Σίνγκλεντον σημαδεύτηκε από την άμυνα της Φενέρ και βγήκε εκτός αγώνα.