Κερδισμένο...το ποδόσφαιρο!

Δημοσίευση: Κυριακή, 20 Φεβρουαρίου 2011 00.01

Ήταν ένα κλασικό ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού. Ένα ντέρμπι δηλαδή στο οποίο ο φανατισμός, το πάθος και η ένταση κυριαρχούν και αφήνουν ελάχιστα περιθώρια για να απολαύσει κανείς ποδόσφαιρο.

Στους φίλους του Ολυμπιακού θα μείνει το γκολ του Τζεμπούρ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά και “σφράγισε” την υπόθεση τίτλος. Στον Παναθηναϊκό θα διαμαρτύρονται – δικαιολογημένα - για τη φάση του γκολ του Κατσουράνη που ακυρώθηκε. Στους υπόλοιπους θα μείνει η αίσθηση ότι οι δύο μεγαλύτερες ομάδες της Ελλάδας δεν αντέχουν να παίξουν καλή μπάλα για πάνω από 15 – 20 λεπτά, ότι οι κάφροι της εξέδρας έχουν καταφέρει πια να επιβάλουν το δικό τους νόμο στα ελληνικά γήπεδα και ότι στο τέλος ενός ντέρμπι το πρώτο θέμα θα είναι πάντα ο διαιτητής.

Καμία έκπληξη δηλαδή! Το ματς κύλησε ακριβώς όπως το περιμέναμε. Οι δύο ομάδες δεν έδειξαν τίποτα διαφορετικό από αυτό που έχουν παρουσιάσει καθ 'όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν. Συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους. Το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, Δεν ξέρω αν απόψε κέρδισε ο καλύτερος αλλά επιμένω στην άποψή μου ότι ο τίτλος πηγαίνει στην ομάδα που έχει παρουσιαστεί, έστω κι ένα κλικ, καλύτερη και πιο σταθερή από το ξεκίνημα της χρονιάς.

Ακούω με τεράστια έκπληξη και τις δύο πλευρές να υποστηρίζουν στις δηλώσεις τους ότι η υπεροχή τους ήταν ξεκάθαρη!  “Νικήσαμε 2-1 αντί για 5-1” από τη μία, “όλοι είδαν ότι στο γήπεδο υπήρχε μόνο μία ομάδα” από την άλλη. Ότι νά ΄ναι δηλαδή... Για όσους παρακολούθησαν το ντέρμπι, νομίζω ότι η εικόνα του ήταν αρκετά ξεκάθαρη. Αν και ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που “καιγόταν” για τη νίκη, φαίνεται ότι στο ξεκίνημα αυτό που μέτρησε ήταν η έδρα γιατί ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που “έτρωγε σίδερα”. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πραγματικά εντυπωσιακοί στο πρώτο εικοσάλεπτο και νίκησαν κατά κράτος τον αντίπαλό τους ο οποίος παρουσίασε τις γνωστές αδυναμίες στη μεσαία γραμμή του, τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά.

Το λάθος του Ολυμπιακού ήταν ότι πίστεψε πως με το γκολ του Μιραλάς είχε “καθαρίσει” το παιχνίδι. Αν και όλα κυλούσαν υπέρ του, έχασε τον έλεγχο και είναι χαρακτηριστικό ότι ο κόσμος του χρειάστηκε να περιμένει μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου για να δει ξανά την ομάδα να απειλεί την αντίπαλη εστία (τα δύο μακρινά σουτ του Ριέρα). Ο Παναθηναϊκός, μετά την ανυπαρξία του πρώτου ημιώρου, ισορρόπησε την κατάσταση αλλά με εξαίρεση κάποιες μικροευκαιρίες στα τελευταία λεπτά δεν πέτυχε πολλά πράγματα.

Η εικόνα του πρώτου μέρους ήταν ενός μέτριου αγώνα, με μεγάλη ένταση, πολλά φάουλ κι ελάχιστες καλές φάσεις. Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός, χωρίς απαραίτητα να έχει την υπεροχή, ευτύχησε να ισοφαρίσει με μία...σέντρα του Λέτο και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Κι ενώ θα περίμενε κανείς να τον δει στη συνέχεια να πιέζει για την ανατροπή,  ο Παναθηναϊκός φάνηκε ότι και αυτός δεν είχε τις απαραίτητες δυνάμεις. Είχε πάντως τη μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Σισέ και βέβαια τη με το ακυρωθέν γκολ του Κατσουράνη (ήδη κυκλοφορούν φωτογραφίες που δείχνουν τον σκόρερ να καλύπτεται από τουλάχιστον τρεις παίκτες του Ολυμπιακού).

Το γκολ του Τζεμπούρ στις καθυστερήσεις ήρθε για να δώσει έναν πανηγυρικό τόνο στην εξασφάλιση του τίτλου από πλευράς Ολυμπιακού και παρά το γεγονός ότι αμφισβητείται η εγκυρότητά του από τον Παναθηναϊκό η εικόνα φαίνεται να δικαιώνει τον Καλόπουλο.

Τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές, το ντέρμπι...συνεχίζεται. Ο “πόλεμος” μεταφέρθηκε από τον αγωνιστικό χώρο στη μεικτή ζώνη. Μετά το ξύλο μεταξύ παικτών, οπαδών, παραγόντων, των απειλών περί αποχώρησης, των απειλών κατά παραγόντων και των “σε πήδηξα”, “με πήδηξες“, ακούστηκε και ένα “σήμερα κέρδισε το ποδόσφαιρο”. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός...η απόλυτη παράνοια!