Τα διαφορετικά πρόσωπα των «αιωνίων»

Δημοσίευση: Παρασκευή, 18 Φεβρουαρίου 2011 23.30

Το ντέρμπι της χρονιάς μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναικού πλησιάζει και εγώ θα προσπαθήσω να σχολιάσω το συγκεκριμένο παιχνίδι μέσω μιας... κυανόλευκης ματιάς.

Μέσω δηλαδή της εικόνας που έχω κυρίως από τους τρεις αγώνες του Ηρακλή που παρακολούθησα φέτος, με αντίπαλο τους δύο “αιώνιους”.

Η πρώτη αναμέτρηση αποτέλεσε για πολλούς και την έκπληξη της πρεμιέρας, καθώς ο Γηραιός επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή 2-1 του Ολυμπιακού στο Καυτανζόγλειο.

Σε εκείνο το παιχνίδι είδαμε τους φιλοξενούμενους να μην είναι ακόμα δεμένοι και έτοιμοι, αφού αιφνιδιάστηκαν στα τελευταία λεπτά και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων.

Μία καλή σχετικά μεσοεπιθετική γραμμή με το άστρο του Φετφατζίδη να λάμπει για πρώτη φορά, τον Μήτρογλου που δεν είναι τώρα στο ρόστερ να σκοράρει και την άμυνα του Ολυμπιακού να πελαγοδρομεί απέναντι στον Σολτάνι και την παρέα του.

Από τότε βέβαια άλλαξαν πολλά, με τον Ολυμπιακό να βασίζεται κυρίως στην έδρα του, όπου παίζει καλύτερα και δείχνει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Στα ντέρμπι πάντως δείχνει να έχει πρόβλημα, καθώς είτε χάνει βαθμούς, είτε δεν είναι τόσο συγκεντρωμένος όσο στα πιο... βατά θεωρητικά παιχνίδια.

Στον αγώνα του δευτέρου γύρου στο Καραισκάκη ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ηρακλή όχι γιατί έπιασε σπουδαία εμφάνιση, αλλά κυρίως γιατί εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός στο “σπίτι” του αντιδρά διαφορετικά και θα έχει σημασία να δούμε το πώς θα λειτουργήσει αν βρεθεί πίσω στο σκορ από τον Παναθηναικό, κάτι που δεν έχει γίνει πολλές φορές στο φετινό πρωτάθλημα με αντίπαλος άλλες ομάδες.

Οι πράσινοι σίγουρα θα θυμούνται το παιχνίδι με τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ, όπου έχαναν με 0-2 στο πρώτο 25λεπτο και κατάφεραν να το μετατρέψουν σε 4-2. Και εδώ είδαμε δύο διαφορετικά πρόσωπα, με έναν Παναθηναικό να τα έχει χαμένα στο πρώτο μισό του ημιχρόνου και μία... άλλη ομάδα στην επανάληψη, έχοντας τον Σισέ σε μεγάλη μέρα.

Ο Παναθηναικός των πρόσφατων αγώνων κόντρα στην ΑΕΚ έχει το πρόσωπο που μπορεί να του δώσει νίκες και βαθμούς. Αν από την άλλη δείξει το πρόσωπο όπως κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, θα έχει πρόβλημα.

Ολυμπιακός και Παναθηναικός, με διαφορετικά πρόσωπα κατά την διάρκεια της σεζόν, θα αναμετρηθούν στον αγώνα που θα κρίνει κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό τον τίτλο.

Θεωρώ πως η ομάδα που θα σκοράρει πρώτη θα ανοίξει και τον δρόμο της νίκης, λόγω και των όσον προανέφερα για τα... διαφορετικά τους πρόσωπα.

Σίγουρα οι πράσινοι καλούνται να παίξουν ανοιχτά γιατί θέλουν μόνο τους τρεις βαθμούς, ενώ έχει ενδιαφέρον να δούμε αν ο Ολυμπιακός αρκεστεί στο να κοιτάξει περισσότερο να νώτα του, καθώς  την μεγαλύτερη πίεση για το αποτέλεσμα θα την έχει ο Παναθηναικός.

Πίεση που φυσικά θα αυξηθεί στον Ολυμπιακό εφόσον οι φιλοξενούμενοι ανοίξουν το σκορ. ΄Ολα είναι ανοιχτά και σε τέτοια παιχνίδια ίσως τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα, αν πρωταγωνιστήσουν το πάθος και η θέληση για το αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός γνωρίζει πως αν νικήσει ξεφεύγει και πλησιάζει στον στόχο. Κάτι που δίνει κίνητρο αλλά και άγχος. Από την άλλη βέβαια ο Παναθηναικός ίσως έχει μεγαλύτερο άγχος, γιατί ξέρει πως αν δεν νικήσει τα πράγματα δυσκολεύουν.

Για αυτό και το πρώτο γκολ θα παίξει μεγάλο ρόλο, στο ποιος θα αγχωθεί περισσότερο και ποιος θα  παίξει ακόμα πιο απελευθερωμένα.