Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ γυναικών: Άνετη νίκη για την dream Team επί της Νιγηρίας

Το φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, ΗΠΑ, ξεκίνησαν με νίκη, 81-72, επί της Νιγηρίας, στον πρώτο αγώνα τους (Β΄ όμιλος), στο Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ γυναικών, στο Τόκιο.

Αν και η Νιγηρία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 20-17 στο τέλος της 1ης περιόδου, οι Αμερικανίδες σοβαρεύτηκαν στη 2η περίοδο διάστημα στο οποίο απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-27, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους στο 30ο λεπτό και πήραν τους πρώτους δύο βαθμούς.

Οι Αμερικανίδες πήραν έτσι γλυκιά... εκδίκηση για την ήττα της εθνικής ανδρών των ΗΠΑ από τη Νιγηρία σε φιλικό προετοιμασίες πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-44, 50-70, 72-81

ΝΙΓΗΡΙΑ (Ότις Τζούνιορ Χάφλεϊ): Οκονκβό 2, Κουνάιγι-Ακπάνα 2, Μπαλογκούν, Μοχάμεντ, Αμουκαμάρα 10 (2), Ελονού 10 (2), Νιινγκίφα 5, Τσίντομ 7, Καλού 16, Μακαουλάι 11, Ογκβουμίκε, Ιμπέκβε 9 (2)

ΗΠΑ (Ντον Μισέλ Στάλεϊ): Λόιντ 8 (2), Ντίγκινς 1, Μπερντ, Άτκινς, Γκρέι 6, Ουίλσον 19, Στιούαρτ 9 (1), Κολίερ, Ταουράσι 10, Φόουλς 9, Τσαρλς 6, Γκρίνερ 13

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/04) - Με LaLiga, Serie A και Super League 2
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Πάμε βήμα βήμα - Να κερδίσουμε το πρώτο ματς»
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (29/04) - «Ροντέο» το πρωτάθλημα
Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»