Ολυμπιακοί Αγώνες -Βόλεϊ ανδρών: Μεγάλες νίκες για Πολωνία και Ρωσία

Ολυμπιακοί Αγώνες: Την πρώτη νίκη της στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ ανδρών πέτυχε η Πολωνία, επικρατώντας της Ιταλίας με 3-0 σετ στην «Ariake Arena».

Οι Πολωνοί ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα και πήραν τη νίκη με κορυφαίο τον Βιλφρέντο Λέον Βενέρο με 18 πόντους επί των Ιταλών.

Τα σετ: 25-20, 26-24, 25-20.

Μεγάλη νίκη σημείωσε και η Ρωσία με 3-1 σετ επί των ΗΠΑ, στο παρκέ της Ariake Arena, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του Β' ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ ανδρών στο Τόκιο.

Οι Ρώσοι επικράτησαν πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το σκορ σε πάνω από δύο ώρες αγώνα, φθάνοντας στη δεύτερη νίκη τους, μετά την επικράτηση επί της Αργεντινής στην πρεμιέρα του τουρνουά με 3-1, και έβαλαν πλώρη για την επόμενη φάση.

Τα σετ: 25-23, 27-25, 21-25, 25-23

Η Τυνησία αποδείχθηκε πολύ εύκολος αντίπαλος για τη Γαλλία, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ. Ο πλουραλισμός των Γάλλων στην επίθεση έκανε τη διαφορά, καθώς είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Σινενιέζ 11, Πατρί 12, Ενγκαπέθ 11, Κλεβενό 11).

Τα σετ: 25-21, 25-11, 25-21.

Τέλος τη δεύτερή του νίκη πέτυχε το Ιράν, μετά την επικράτηση επί της Πολωνίας στην πρεμιέρα του τουρνουά με 3-2, καθώς σήμερα Δευτέρα 26/7 επικράτησε της Βενεζουέλας με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του Α' ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ ανδρών στο Τόκιο.

Τα σετ: 25-17, 25-20 ,25-18.

ΝΒΑ: Το Κλίβελαντ προκρίθηκε στα ημιτελικά