Ρίο 2016: Πρώτη η Κροατία

Η Κροατία πανηγύρισε τη νίκη με 90-81 κόντρα στη Λιθουανία και τερμάτισε πρώτη στον δεύτερο όμιλο με τους αντιπάλους της να μένουν στην τρίτη θέση.

Έτσι όπως είχαν έρθει τα αποτελέσματα οι μεν Κροάτες γνώριζαν ότι με το ροζ φύλλο αγώνα θα τερμάτιζαν στην κορυφή, ενώ σε περίπτωση ήττας θα έμεναν τέταρτοι και θα έπεφταν πάνω στους Αμερικανούς στα προημιτελικά. Από την άλλη, η «Λιέτουβα» έπαιρνε την πρώτη θέση με νίκη, αλλά θα τερμάτιζε τρίτη αν έχανε. Οι φήμες που κυκλοφόρησαν έκαναν λόγο για προτίμηση της ομάδας του Καζλάουσκας στην επικείμενη κόντρα με την Αυστραλία και όχι με την τέταρτη του άλλου γκρουπ, Σερβία.

Το συγκρότημα του Άτσο Πέτροβιτς έδειξε να έχει σαφώς μεγαλύτερο κίνητρο στον αγώνα και μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι Λιθουανοί ήταν εξαιρετικοί, στη συνέχεια κυριάρχησε απόλυτα. Κατάφερε να περάσει μπροστά στο ημίχρονο, σκοράροντας 34 πόντους στην δεύτερη περίοδο κι εν συνεχεία δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν για μία ακόμα φορά ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ σημείωσε ο Κρούνοσλαβ Σιμόν με 19 πόντους και δέκα ριμπάουντ.

Από την πλευρά των ηττημένων ο Μάντας Καλνιέτις με 26 πόντους κι έντεκα τελικές πάσες ήταν μία ομάδα μόνος του, αλλά δεν αποδείχτηκε αρκετός για να δώσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-47, 55-75, 81-90

Λιθουανία: Καλνιέτις 26 (4 τρίπ., 11 ασ.), Ματσιούλις 6, Σεϊμπούτις 7 (1), Σαμπόνις 2, Γιανκούνας 18 (4), Βαλαντσιούνας 13, Κουζμίνσκας 3 (1), Γκριγκόνις 6.

Κροατία: Μπάμπιτς 7 (1), Σιμόν 19 (3 τρίπ., 10 ριμπ.), Χεζόνια 6 (2), Σάριτς 18 (1), Ούκιτς, Πλάνινιτς 10, Μπιλάν 8, Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 22 (4).

Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)