Ρίο 2016: Πήρε τη ματσάρα η Αργεντινή! (video)

Μετά από ένα ματς-όνειρο και δύο παρατάσεις, η Αργεντινή υπέταξε τελικά τη Βραζιλία με το απίστευτο 111-107! Ήρωας ο Νοτσιόνι που άγγιξε την 40άρα, συγκλονιστικός ο Καμπάτσο, μόνος πάλευε ο Μπαρμπόζα στο τέλος αλλά δεν τον άφησε ο… Άλεξ Γκαρσία!

Σε ένα παιχνίδι που τα τρίποντα έπεφταν… βροχή η Αργεντινή πήρε από νωρίς το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο χάρη στα τρίποντα του Αντρές Νοτσιόνι ο οποίος τελείωσε το πρώτο μέρος με 5/6 τρίποντα!

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έκαναν το comeback και πέρασαν μπροστά με τους Τζιοβανόνι και Νένε να κάνουν σπουδαία δουλειά και να γέρνουν την πλάστιγγα προς την πλευρά τους.

Και εκεί όπου όλα έδειχναν πως η σελεσάο θα φύγει νικήτρια, ο Νοτσιόνι στα 3.2’’ για το τέλος ισοφάρισε σε 85-85 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Από εκεί κι έπειτα την «μπαγκέτα» πήρε ο Καμπάτσο ο οποίος με διαδοχικά τρίποντα γύρισε το ματς μόνος του και μοιραία οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση. Εκεί οι Αργεντινοί έδειξαν πιο ξεκούραστοι και έκαναν με τον Τζινόμπιλι το 103-95 λίγο πριν το τέλος.

Κάπου εκεί μπήκε στο παιχνίδι ο Μπαρμπόζα που έβαλε 9 πόντους σε λιγότερο από ένα λεπτό κάνοντας το σκορ 106-105 στα 48’’ πριν από το φινάλε. Κάπου εκεί πήρε τη μπάλα ο Άλεξ Γκαρσία και εκτός του ότι έκανε κακή επιλογή στην επίθεση (δέχτηκε τάπα στον αιφνιδιασμό), έκανε αμέσως φάουλ στον Καμπάτσο που τον έστειλε στη γραμμή. Στις βολές οι Αργεντινοί ήταν ψυχραιμότεροι και πήραν τελικά τη νίκη σε ένα παιχνίδι που θα περάσει στην ιστορία με τα καλύτερα όλων των εποχών!

Δεκάλεπτα: 28-19, 44-52, 67-72, 85-85(1η παρ), 95-95(2η παρ), 111-107.

Αργεντινή (Ερνάντεθ): Σκόλα 14 (2τρ, 10ρ), Τζινόμπιλι 13, Καμπάτσο 33 (5τρ, 10α), Λαπροβίτολα, Ντελφίνο, Ντέλια 2, Νοτσιόνι 37 (8τρ, 11ρ), Ντεκ 2, Μαϊνόλντι, Γκαρίνο 10 (2).

Βραζιλία (Μανιάνο): Νέτο 3, Φελίτσιο 2, Μπενίτε 13 (3), Χουέρτας 14, Γκαρσία 14 (2τρ, 8ρ), Τζιοβανόνι 10 (2τρ, 6ρ), Νενέ 24 (11ρ), Μαρκίνιο; 9, Μπαρμπόσα 11 (1), Λίμα 2, Χέτσχαϊμερ 5 (1), Λουζ.

Δείτε εδώ το απίστευτο τρίποντο του Νοτσιόνι που έστειλε το παιχνίδι στην πρώτη παράταση!

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι