Υπερπρωταθλητές οι Τράχωνες

Οι Τράχωνες αναδείχθηκαν υπερπρωταθλητές της Α΄ Αθηνών, μετά τη νίκη που σημείωσαν στο Δημοτικό γήπεδο του Περιστερίου επί του Α.Ο. Μελισσίων, με σκορ 2-1.

Ο αγώνας είχε δύο όψεις, έχοντας αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή Κοσικίδη, ο οποίoς ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των δύο ομάδων, αφήνοντας με πολλά παράπονα την ομάδα των Μελισσίων.

Στο πρώτο ημίχρονο την υπεροχή είχε το συγκρότημα των βορείων προαστίων, ενώ στην επανάληψη, την πρωτοβουλία των κινήσεων ανέλαβε η ομάδα του Αλίμου.

Τα Μελίσσια άνοιξαν το σκορ στο 4΄ με τον Μπαδήμα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των Τραχώνων πλασάροντας τον Καραβατά (0-1).
Στη συνέχεια, η ομάδα του Αλίμου προσπάθησε να αντιδράσει, ανεβάζοντας την απόδοσή της.

Η υπεροχή της ωστόσο ήταν φλύαρη, γεγονός που δεν της επέτρεψε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση.

Το σφύριγμα τη λήξης του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τα Μελίσσια να έχουν το πάνω χέρι, στο παιχνίδι αφού πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ τους.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Οι Τράχωνες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας το συγκρότημα των βορείων προαστίων για την ισοφάριση κάτι που κατάφεραν.

Στο 52΄ ο Καλλιπολίτης ανατράπηκε από τον Μπούτα, υποχρεώνοντας τον διαιτητή Κοσικίδη να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Χρήστος Ντεντόπουλος, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους Τράχωνες να είναι ελαφρώς καλύτεροι.

Λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού, οι παίκτες των Μελισσίων διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε βάρος του Μπαδήμα, αλλά ο Κοσικίδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, το οποίο τελικά οδηγήθηκε στην παράταση.
Στην ημίωρη διάρκεια της παράτασης, οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με πάθος για τη νίκη, με αποτέλεσμα να θυσιάσουν το θέαμα για την σκοπιμότητα.

Οι Τράχωνες κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη με σκορ 2-1 και μαζί τον άτυπο τίτλο του υπερπρωταθλητή στην Α΄ κατηγορία της Αθήνας, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Καλλιπολίτης στο 101΄, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.