Στους «οκτώ» η Ελλάς Βέλου

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πέρασε η Ελλάς Βέλου, η οποία επικράτησε 2-1 στον Πύργο του ΠΦΟ Πανόπουλου.

Η ομάδα της Κορινθίας αν και είχε ηττηθεί 4-2 από τον Πάμισο στη 2η αγωνιστική του θεσμού, κέρδισε την πρόκριση στα χαρτιά, καθώς οι Μεσσήνιοι είχαν χρησιμοποιήσει τιμωρημένο παίκτη. Ετσι, στην επόμενη φάση νίκησαν τον ΠΦΟ και κατάφεραν να προκριθούν και στην 5η αγωνιστική, όπου θα αντιμετωπίσουν στις 18/5 τον Αστέρα Μαγούλας σε ουδέτερη έδρα.

Στα του αγώνα, η Ελλάς πήρε το προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Αράπι πήρε την μπάλα από τον χώρο του κέντρου, έφτασε ως την αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1. Στο 12’ ο ΠΦΟ Πανόπουλου έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Ραπανάκης μάρκαρε αντικανονικά τον Λαγό μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Μπότσαρης (Αχαΐας) καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Μιτρόφ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, όμως ο Κουρούμπαλης απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 43’ η ομάδα του Βέλου σημείωσε και δεύτερο τέρμα, όταν Αράπι εκμεταλλεύτηκε λάθος του Λαγού κι έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν για το γκολ και τα κατάφεραν. Στο 66’ ο Παναγιωτακόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΦΟ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ: Γερακάρης, Μουζής, Χριστόπουλος Ν., Μοσχογιάννης, Λαγός (46’Δαλαβούρας), Μιτρόφ, Τσαγκάρης, Χρονόπουλος, Παναγιωτακόπουλος, Χριστόπουλος Α. (60’ Σίνος), Αθανασόπουλος (60’ Καπετανάκης).

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Κουρούμπαλης, Πολυδωρόπουλος, Σάνι, Καπετανάκης (26’ Ποτήρης), Αντρέα, Βελέτζας, Μαρσίνος, Αντωνόπουλος (84’ Μάκος), Αράπι, Ραπανάκης, Πάλιο (90’ Δανιήλ Ε.)

Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α.): Ο Πάρκερ τον… ξέρανε στην εκπνοή
Το ιστιοφόρο Pytheas, το οποίο συνοδεύει την ολυμπιακή φλόγα, έφτασε στην Κάτω Ιταλία
Λέστερ: Δεν σκέφτεται να σταματήσει ο Βάρντι