Πρόκριση-θρίλερ για Τριγλία!

Ματς–θρίλερ στην Βάρη, εκεί όπου η Τριγλία Ραφήνας επικράτησε 5-6 στα πέναλτι του Αστέρα Βάρης (1-1 καν. διάρκεια – παράταση) και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής.

Ήταν ένα ματς στο οποίοι οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν καλύτερα και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας αρκετές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Κότσι. Τελικά η υπεροχή των φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς στο 35′ όταν ο Καραδέμητρος με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Δήμιζα για το 0-1. Στην επανάληψη η ομάδα του Φώτη Θανέλλα βελτιώθηκε, ισορρόπησε την κατάσταση και έψαξε την απάντηση. Την βρήκε στο πρώτο τέταρτο, με ωραία προσπάθεια και σουτ του Ντάγκρα. Μετά το 65′ το ματς άνοιξε, υπήρξαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, ωστόσο το 1-1 δεν άλλαξε και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί, η Τριγλία είχε δεύτερο δοκάρι (105′) με τον Παπαδόπουλο, την ώρα που ο Αστέρας ολοκλήρωσε το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Παπασάβα στο 118′ με δεύτερη κίτρινη. Το 1-1, πάντως, έμεινε μέχρι το φινάλε του έξτρα ημιώρου και η πρόκριση κρίθηκε στη… ρώσικη ρουλέτα. Εκεί μίλησε η κλάση του Δήμιζα, με τον γκολκίπερ της Τριγλίας να πιάνει τρία πέναλτι και να στέλνει την ομάδα της Ραφήνας στα ημιτελικά!

ΚΥΑΝΟΥΣ ΑΣΤΗΡ ΒΑΡΗΣ: Ιωσύπου, Φύτρος (33′ Ντάγκρας), Νιφαδόπουλος (93′ Καραμπάς), Τσακιράκης, Χόρτσας, Νικολακόπουλος, Καναβέτας, Παπασάββας, Χατζησάββας, Πασαλίδης, Ιωακειμίδης.
ΤΡΙΓΛΙΑΣ ΡΑΦΗΝΑΣ ΑΟ: Δήμιζας, Σολδάτος, Μανδύλης, Λαζούρας, Μειμάρογλου, Γούλας, Μέγας, Σκαφίδας, Καραδέμητρος (75′ Παπαδόπουλος), Βασιλείου (118′ Κόντι), Κότσι.

Πηγή: pamebala

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα