Ιστορική πρόκριση για Ερατεινή

Μεγάλες στιγμές ζουν στην Τολοφώνα Ερατεινή, καθώς στην πρώτη της συμμετοχή στο Κύπελλο Ερασιτεχνών, πήρε την πρόκριση με 2-1 στην παράταση επί του Ερασιτέχνη Παναιτωλικού.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 5’, με γκολ του Γεοργάτζε, ύστερα από σέντρα του Ζάτσε. Ο Παναιτωλικός πίεσε όμως για την ισοφάριση και στο 19’ έκανε το 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σμίρτου, το οποίο κέρδισε ο Πιλάλας από τον Καταπόδη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, ενώ η Ερατεινή ισορρόπησε στο δεύτερο 45λεπτο. Όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 113’ ο Κατσαΐτης εκτέλεσε το κόρνερ, από το ύψος του πέναλτι ο Μαστρογιάννης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες και τους διοικούντες της Ερατεινής να πανηγυρίζουν έξαλλα την ιστορική πρόκριση στη συνέχεια του θεσμού. Για την 3η αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν τον Απεραντιακό.

ΤΟΛΟΦΩΝΑ ΕΡΑΤΕΙΝΗ: Πιλάλας, Σκεπαρνιάς, Λώλης, Μπούρδης, Δρόσος, Γεοργάτζε (107’ Καρκασίνας), Μαστρογιάννης, Ζάτσε, Σκανιάς, Ζαχαρόπουλος, Ελμακλής (61’ Κατσαΐτης)

ΕΡ. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τηλεμάχου, Μπούλας (76’ Ρεπανίδας), Σαμαράς, Παπαθανάσης, Κατάνης, Μαυρόπουλος, Καταπόδης, Ζαρκαδάς (65’ Τσίμτζης), Κούσσης, Λιάρος (100’ Τόσκα), Σμίρτος

Μακάμπι: Μέσα ο Μπάλντγουιν
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός AKTOR: Στην «Aleksandar Nikolic Hall» για το «τελικό»
Ρεάλ Μαδρίτης: Νέο συμβόλαιο με τον 14χρονο γιο του Μαρσέλο
Euroleague: Έως το 2026 στην Αναντολού Εφές ο Μιγιάτοβιτς