Κύπελλο Εύβοιας: Στα πέναλτι ο Ολυμπιακός Χαλκίδας

Σε έναν τελικό που έσπασαν… καρδιές, ο Ολυμπιακός Χαλκίδας αναδείχτηκε Κυπελλούχος Εύβοιας, καθώς νίκησε στα πέναλτι τη Νέα Αρτάκη.

Η Αρτάκη μπήκε δυνατά στον αγώνα και στο 23’ έκανε το1-0 με τον Μάριο Καραχάλιο. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 73 με τον Σκριβάνο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Η Αρτάκη στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Ρούσσου, καθώς είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές.

Ο Ολυμπιακός Χ. από την άλλη πίεζε για το γκολ, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος της παράτασης και ο τελικός κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.
Οι δύο ομάδες είχαν από δύο χαμένα πέναλντι και ο τελικός κρίθηκε από τον Παπαδέδε, ο οποίος ήταν ο παίκτης που ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι της Ολυμπιακού, δίνοντας στους «ερυθρόλευκους» το βαρύτιμο τρόπαιο!

Ολυμπιακός Χαλκίδας: Αγριόδημος (119’ Γκόγκος), Μεταξάς, Μπασινάς, Τσολάκος, Δάσκος (46’ Σκριβάνος Δ του Λ), Μουσάϊ, Τζάβρας, Μαστροκώστας,Ευσταθίου, Σκριβάνος, Παπαδέδες

ΑΟΝ Αρτάκης: Ευαγγελινός, Μπελίτσος (64’ Χρυσός), Ρούσος, Ντούκα, Φωτιάδης, Κάραλης, Γίγας (76’ Ζήσης), Καραχάλιος, Μαστροκώστας (62’ Λούκας), Μακαντάσης, Μπαλαμπάνης

ΠΗΓΗ: eviazoom.gr

Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena