Βαρύς ο πέλεκυς…

Ήττα στα χαρτιά, αφαίρεση τριών βαθμών από το τρέχον και δύο από το επόμενο πρωτάθλημα, ήταν η τιμωρία που επιβλήθηκε στον Κάλυβο για τα επεισόδια στο Καλονύκτι.

Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού της 21ης αγωνιστικής στη Β’ κατηγορία του Ρεθύμνου, το Καλονύκτι είχε πάρει το προβάδισμα έναντι του Κάλυβου με 1-0 και στο 45’ οπαδοί των φιλοξενούμενων που ήταν στο γήπεδο, κινήθηκαν απειλητικά εναντίον του διαιτητή της αναμέτρησης, ο οποίος φοβούμενος τα χειρότερα διέκοψε τον αγώνα.

Για τον αγώνα αλλά και την τιμωρία των φιλοξενούμενων, κλήθηκε να αποφασίσει η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Ρεθύμνου που επέβαλε σκληρή τιμωρία στην ομάδα του Κάλυβου για τα όσα έγιναν την Κυριακή. Εκτός του ότι το παιχνίδι παίρνει το Καλονύκτι στα «χαρτιά», ο Κάλυβος θα χάσει τρεις βαθμούς από το φετινό πρωτάθλημα και θα ξεκινήσει με -2 του χρόνου.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ποινής:

Η Πειθαρχική επιτροπή της Ε.Π.Σ.Ρ. στη συνεδρίαση της 28-3-2011, έλαβε υπόψη της:

Το Φ.Α.  και την έκθεση του παρατηρητή και την συμπληρωματική έκθεση του διαιτητή του αγώνα Α΄ Κατηγορίας ΑΠΣ ΚΑΛΟΝΥΚΤΙ 93  - ΑΟ ΚΑΛΥΒΟΥ τις 27-3-2011.

ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ

Ο αγώνας διακόπηκε οριστικά γιατί όπως αναφέρει ο διαιτητής «φοβόνταν για τη σωματική του ακεραιότητα και δεν είχε την ψυχολογία να το συνέχισε».

Έτσι ο αγώνας ΑΠΣ ΚΑΛΟΝΥΚΤΙ 93  - ΑΟ ΚΑΛΥΒΟΣ κατακυρώνεται υπέρ του σωματείου ΑΠΣ ΚΑΛΟΝΥΚΤΙ 93  με τέρματα 3-0 και αφαιρούνται (3) βαθμοί από το τρέχον πρωτάθλημα και (2) βαθμοί από το επόμενο πρωτάθλημα από το σωματείο ΑΟ ΚΑΛΥΒΟΥ σύμφωνα με το άρθρο 21 του ΚΑΠ παραγ. 2α και παραγ. 3.

Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/04) - Πού θα δείτε το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ και τη Super League