ΕΠΣ Δράμας: Η κούπα στον Εθνικό Αστέρα Καλλιφύτου (photos)

Σε έναν συναρπαστικό τελικό, ο Εθνικός Αστέρας Καλλιφύτου κατέκτησε το Κύπελλο Δράμας, επικρατώντας 2-1 του Μ. Αλεξάνδρου Ξηροποτάμου.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν 1500 θεατές, με το φινάλε να είναι επεισοδιακό. Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές φάσεις, αλλά το ματς απέκτησε ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Στο 80’ μετά από κάθετη πάσα του Σαββίδη στον κενό χώρο και ο Ουζούνης με εξαιρετικό τρόπο πέρασε και τον Κιουμουρτζή και σε κενή εστία έκανε το 1-0 για την ομάδα της Καλλίφυτου. Η απάντηση του Μ. Αλεξάνδρου ήρθε στο 86’, με τον Αλεξίου να εκμεταλλεύεται ασθενή απόκρουση του Ιακωβίδη σε φάουλ του Ακριτίδη, και από κοντά έγραψε το 1-1.

Η φάση του τελικού ωστόσο, έγινε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Εθνικός Αστέρας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μύγα από τον Ακριτίδη. Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες του Ξηροποτάμου ότι το φάουλ εκτελέστηκε ενώ η μπάλα ήταν εν κινήσει. Στο σημείο υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή στο παιχνίδι. Το πέναλτι εκτέλεσε τελικά ο Σάββας Σαββίδης στο 94' και πέτυχε το 2-1 για την Καλλίφυτο.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ (Θωμάς Ματρακούκας): Ιακωβίδης, Κυσσίδης, Νεοφυτίδης, Ζαμανόπουλος, Καλαϊτζίδης, Λαζαρίδης, Ουζούνης, Κυσσίδης, Ταξίδης, Φεστερίδης, Μύγας

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ (Άγγελος Τοκμακτσής): Κ. Κουγιουμτζής του Αθανασίου, Κ. Κουγιουμτζής του Γεωργίου, Δημίου, Τσιάρας, Ακριτίδης, Παυλίδης, Κασαπίδης, Πιστικός, Τριανταφυλλίδης, Αλεξίου, Κωνσταντινίδης