Ο Μανδραϊκός πήρε το ντέρμπι

Ντελίριο ενθουσιασμού επικρατεί στις τάξεις του Μανδραϊκού, μετά τη μεγάλη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι επί του Πανελευσινιακού με σκορ 1-0, με την οποία πάτησε στην κορυφή της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣΔΑ .

Η ομάδα του Τέλη Πιστόλη, κατάφερε να πάρει το «χρυσό» τρίποντο από τους «σταχυοφόρους» τους οποίους εκθρόνισε από την κορυφή και πλέον είναι το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση της ανόδου στη Δ΄ Εθνική, φτάνοντας τους 57 βαθμούς, έναντι 56 των Ελευσίνιων.
Οι γηπεδούχοι, είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Ο Μανδραϊκός, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, γεγονός που του επέτρεψε να επιβάλλει τον ρυθμό του.
Ο Πανελευσινιακός δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος της περίστασης του συγκεκριμένου παιχνιδιού, με αποτέλεσμα  να περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

Οι φιλοξενούμενοι, απείλησαν στο 28΄,  όταν ο Φοντούλα Μόνγκα, μετά από σέντρα του Αποστολάκου, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλασάροντας ελάχιστα άουτ.

Αυτή ήταν η μοναδική καλή στιγμή για τους «σταυχοφόρους» στο πρώτο ημίχρονο.
Η απάντηση των γηπεδούχων, ήρθε στο 45΄με ουσιαστικό τρόπο, όταν ο
Χέλης με κεφαλιά πέτυχε το 1-0, μετά από σέντρα του Ράιτ, από τα αριστερά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό δεν άλλαξε.
Ο Μανδραϊκός ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του, αναλαμβάνοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 57΄μάλιστα, έφτασε κοντά στο 2-0, όταν ο Ραφτόπουλος με ψηλοκρεμαστό σουτ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Ράιτ, σούταρε άουτ.

Ο Πανελευσινιακός ο οποίος στο δεύτερο 45λεπτο ήταν υποτονικός, είχε μια καλή στιγμή στο 74΄, με τον Μόνγκα, ο οποίος με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζουραμάνη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 92΄και να αποφύγουν την ήττα, όταν ο Καταρτζής με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βούκα από τα δεξιά, έστειλε την μπάλα άουτ.

Το τελικό 1-0, υπέρ του Μανδραϊκού, κρίνεται απόλυτα δίκαιο, ο οποίος πλέον έχει τον πρώτο λόγο, για την άνοδο στη Δ΄ Εθνική.

Θυμηθείτε την αναμέτρηση, λεπτό προς λεπτό, πατώντας εδώ.

Τελικός Κυπέλλου: Αποθέωση για την αποστολή του Άρη
Εθνική Ελλάδας: Με νέα πρόσωπα η αποστολή για Γερμανία και Μάλτα
The Net: Πρεμιέρα για το vidcast του Onsports - Παπαπέτρου: «Εκεί που αξίζει ο Παναθηναϊκός»
Παναθηναϊκός: Όλοι μέσα για τον τελικό κυπέλλου!