Αρίων-Κρόνος Αιγ. 1-2

Ο Κρόνος έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα του Αρίωνα.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους που έμειναν μόλις στο 15’ με δέκα παίκτες καθώς αποχώρησε τραυματίας ο Τσιλιμπάρης (μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με σπασμένα τρία δάχτυλα στο πόδι) και δεν είχαν παίκτες για αλλαγές.

Το πρώτο ημίχρονο ωστόσο έκλεισε θετικά για τον Αρίωνα καθώς στο 44’ ο Α. Μέγας ανέτρεψε τον Καριοφύλλη στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουτσούκη που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Πολυχρονιάδη για το 1-0.

Το φινάλε του αγώνα όμως ήτνα δραματικό καθώς στο 80’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τσάκαλος αφήνοντας την ομάδα του με εννέα παίκτες. Όμως στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε και ο προπονητής των γηπεδούχων, Νίκος Τσαμαδός με τον βοηθό του, Αλέκο Τσαγκαράκη.

Το φάουλ που έκανε ο Τσάκαλος και οδήγησε στην αποβολή του εκτέλεσε απευθείας ο Χ. Μέγας στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μάρκου για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή καθώς στο 90’ ο Αϊβαλιώτης ανετράπη από τον Δεικτάκη με τον διαιτητή να σφυρίζει το πέναλτι.

Μάλιστα ο άσος των γηπεδούχων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο συμπαίκτης του, Καριοφύλλης, τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Χ. Μέγας που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
Οι συνθέσεις

Αρίων: Μάρκου, Μπουτσούκη, Γκρούσκας Δ., Γκρούσκας Κ, Τσάκαλος, Μούσχουρος, Καλαράς, Δεικτάκης, Παπαδόπουλος, Τσιλιμπάρης, Καριοφύλλης

Κρόνος: Πολυχρονιάδης, Πιτάρχας, Φενταγιού, Μέγας Α, Βεληβασάκης, Ξύγκης, Παλαιολόγος, Αϊβαλιώτης, Γυφτοκώστας, Μέγας Χ, Κουκάκης

Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: Live ο ημιτελικός του Europa Conference League
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο γήπεδο και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς
Παναθηναϊκός AKTOR: Στη “Χάλα Πιονίρ” ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος
Παναθηναϊκός AKTOR: Με μπλουζάκια αφιερωμένα στον Πάρη οι “πράσινοι”