Κυπελλούχος η Ερατεινή!

Τελικός μεταξύ… πρωτάρηδων ήταν αυτός στο Κύπελλο Φωκίδας, με την Τολοφώνα Ερατεινή να παίρνει τη νίκη και το τρόπαιο, με 3-1 από τον Αετό Λιδωρικίου.

Στο ενωσιακό γήπεδο της Φωκίδας βρέθηκαν περίπου 700 φίλοι του ποδοσφαίρου, ανάμεσά τους και οι εκπρόσωποι της πολιτικής σκηνής του νομού, οι οποίοι απόλαυσαν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, από το οποίο δεν έλειψαν και οι εντάσεις.

Η Ερατεινή ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 27’, με διαγώνιο σουτ του Σκανιά. Όμως η απάντηση του Αετού ήταν άμεση, καθώς στο 31’ ο Κάρμας ισοφάρισε με σουτ. Στο 34’ όμως ο Ζαχαρόπουλος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο γάμα της εστίας του Κοκμοτού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την ομάδα του Λιδωρικίου να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση και την Ερατεινή να «ψάχνει» το τρίτο γκολ. Στο 84’ ο Αετός ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Γιάννη Γεωργουσόπουλου μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής Στέλιος Καραγιάννης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ομως οι οπαδοί του Αετού πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, μπουκάλια και βεγγαλικά, με αποτέλεσμα να διακοπεί για λίγο ο τελικός. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζάτσε.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν στο γήπεδο την Κυριακή, για τον μεταξύ τους αγώνα στο πρωτάθλημα της Α' Φωκίδας, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής...

ΤΟΛΟΦΩΝΑ ΕΡΑΤΕΙΝΗ: Πιλάλας, Σκεπαρνιάς, Λώλης, Μπούρδης, Δρόσος, Γιοργάτζε, Μαστρογιάννης, Ζάτσε, Σκανιάς (92’ Πιττάς), Ζαχαρόπουλος, Ελ Μάκλις (81’ Καρακασίδας),

ΑΕΤΟΣ ΛΙΔΩΡΙΚΙΟΥ: Κοκμοτός, Μποκολίνης, Κούτρης Ι. (78’ Ανδρικόπουλος), Γεωργουσόπουλος Ι. (55’ Φωτόπουλος), Μπάκας, Κούτρης Α., Θεοχάρης, Καραγιάννης, Κάρμας, Γεωργουσόπουλος Σ., Ματσιούλας (69’ Ράπτης)

Φωτό: fokidasports.gr

Euroleague: Έως το 2026 στην Αναντολού Εφές ο Μιγιάτοβιτς
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 30 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα
Σοκ στο ελληνικό βόλει: Η Πέννυ Ρόγκα ανακοίνωσε ότι έχει καρκίνο
ΑΕΚ: Πάνω 3.000 επισκέπτες την πρώτη εβδομάδα στο Μουσείο Ιστορίας