Ατρόμητος Λάππα-Φοίβος Κρεμαστής 0-1

Την τρελή του πορεία στο Κύπελλο Ερασιτεχνών συνέχισε ο Φοίβος Κρεμαστής, καθώς νίκησε 1-0 τον Ατρόμητος Λάππα και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Το παιχνίδι έγινε στις Αρχάνες στο Ηράκλειο, με τους Ροδίτες να ταξιδεύουν με μόλις 15 παίκτες στην αποστολή, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τον Άρη Ακροποτάμου από την Καβάλα.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν για το γκολ. Τελικά στο 38’ ο Δελαπόρτας εκτέλεσε το κόρνερ για τον Φοίβο και ο Μαθιός με προβολή έκανε το 0-1. Στο επόμενο λεπτό ο Γκίνης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των Ροδιτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος Λάππα έγινε πιο απειλητικός, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης κι έχασε πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 77’ με τον Λαφίρη. Όμως το 0-1 διατηρήθηκε ως το τέλος, με τον Φοίβο να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΠΠΑ: Τζουραμάνης, Βέρρας Χ., Μπίζος, Σανδραβέλης (84’ Λαζανάς), Νικολόπουλος, Κυριαζόπουλος, Παναγιωτόπουλος (70’Ζέλιος), Ντόμας, Λαφίρης, Γραμματικόπουλος Ν., Γραμματικόπουλος Γ (84’ Βέρρας)

ΦΟΙΒΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ: Λουτριώτης, Μπίλιας, Αξιώτης, Φωτείνης, Σρετίνι, Τζιβίλογλου, Θεοδοσίου, Γκίνης, Δελαπόρτας (88’ Δελαπόρτας), Μαθιός, Ορφανίδης Ν (76’ Ορφανίδης Σ)

ΠΗΓΗ: grandsport.gr

Ρεπόρτερ της ΕΡΤ κατά Τερίμ: «Το είχα πει ότι δεν θα πήγαινε καλά η ομάδα»
Παναθηναϊκός: Και επίσημα παρελθόν ο Φατίχ Τερίμ - Το «αντίο» του Τούρκου
Λυσσασμένοι «Λύκοι» κατασπάραξαν τους Νάγκετς κι έστειλαν την ημιτελική σειρά σε Game 7!