Κύπελλο Άρτας: Η κούπα στην Αναγέννηση Άρτας

Για έβδομη φορά στην ιστορία της η Αναγέννηση Άρτας αναδείχτηκε Κυπελλούχος Άρτας, καθώς επικράτησε 2-1 του Σκουφά Κομποτίου.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και κράτησε την αγωνία ως τέλος. Ο Σκουφάς ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα στον τελικό, καθώς στο 17’ ο Γείτονας με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Στο δεύτερο μέρος η Αναγέννηση ανέβασε στροφές, και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 81’ ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε ένα μακρινό φάουλ και ο Σιδηρόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 86’ όμως η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παπακίτσου με δεύτερη κάρτα.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα πάει στην παράταση, ο Χρηστογιάννης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σημείωσε το τελικό 1-2 και έδωσε τη νίκη και την κούπα στην ομάδα του.

Διαιτητής ήταν ο Γιάννης Σταματελόπουλος, με βοηθούς τους Τάσο Γαρδικιώτη, Παναγιώτη Φάντη.

ΣΚΟΥΦΑΣ ΚΟΜΠΟΤΙΟΥ (Λάκης Ρίζος): Μαλιγιάννης, Παπαγιάννης, Βασίλας, Μπαλάφας, Μπαλάτσας, Μπάφας, Κυριάκης, Γούλας, Καλπακούλας (69’ Κολιούλης), Γείτονας (80’ Σφήκας), Τσίρος

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Μάκης Ντόβας): Βάνας, Χρηστογιάννης, Ευταξίας, Αβραμίδης, Παπαρούνης, Τρούλλης (63’ Παπακίτσος), Τάσσος, Νικοπολίδης, Σιδηρόπουλος (90+3’ Νικολαΐδης Θ.), Σταμούλης (76’ Μανώλης), Σιαπέρας

ΠΗΓΗ: sportsarta.gr

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Κρίνεται ο τίτλος στη Volley League γυναικών | Πού θα δείτε το Game 5
Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τoυς αγώνες επιβίωσης στη Super League
Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων