Κύπελλο Πιερίας: Την έκπληξη και την κούπα η Ακαδημία Πλαταμώνα

Εντυπωσιακή εξέλιξη είχε ο φετινός τελικός Κυπέλλου Πιερίας, καθώς η Ακαδημία Πλαταμώνα «άρπαξε» το Κύπελλο στην παράταση από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας με σκορ 2-1!

Ο αγώνας έγινε σε πολύ καλές καιρικές συνθήκες και μπροστά σε 1800 περίπου φιλάθλους στο γήπεδο του Πιερικού, ενώ το θέαμα τους  αποζημίωσε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αχιλλέας Νεοκαισάρεια μπήκε πιο δυνατά και φαινόταν να «πατά» καλύτερα στο γήπεδο, μάλιστα παρόλο που έμεινε με δέκα παίκτες, εξακολούθησε να έχει την πρωτοβουλία. Στο 36’ ο Μπαγλαρίδης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως ο Παυλίδης με κοντινή προβολή πέτυχε το 1-0 για τον Αχιλλέα.

Η απάντηση της Ακαδημίας Πλαταμώνα ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Μετά από σύγχυση στην περιοχή, ο Ρουμπιές ισοφάρισε σε 1-1 κι έστειλε τις ομάδες στην παράταση! Στο 94’ ο Μιχωλός έκανε το 1-2 για την Ακαδημία, ενώ ο Αχιλλέας φλέρταρε με την ισοφάριση στο 115’, όταν το φάουλ του Μπαγκέα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητές: Παπαργυρίου, Ευθυμιάδης, Καραϊσαρίδης

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ: Καρασκόρδας, Γελαδάρης (40’ Μπέης), Πανανός, Μπαγλαρίδης, Τασίδης, Παυλίδης, Κλιάνης, Ευαγγελόπουλος (76’ Νάκας), Μπαγκέας, Μπεκιάρης (70’ Τζιάμος), Τσιαμπέρας

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΑΜΩΝΑ: Σαρπότας, Σδούγκας, Μιχωλός, Ταφραλής, Στούμπος, Μαυρίδης, Σκέβης, Κουλιάνος, Ταρασιάδης, Μακράκης, Σιώκας (76’ Ρουμπιές)

Το "next stop Paris" του Πετρούνια!
Super League: «Μάχες» παραμονής σε Πανθεσσαλικό, Καισαριανή και Αγρίνιο
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Κρίνεται ο τίτλος στη Volley League γυναικών | Πού θα δείτε το Game 5
Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων