Το Κύπελλο μένει στην ΑΕΜ

Σε ένα δραματικό τελικό, η ΑΕ Μικρασιατών κέρδισε με 2-1 τη Θύελλα Ελεούσας και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το Κύπελλο ΕΠΣ Ηπείρου.

Η Θύελλα μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και με ηγέτη το Μούτα δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Στο 55’ ο Ντάκης των Μικρασιατών αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυρίας και μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 59’, η Θύελλα προηγήθηκε. Ο Μούτας εκτέλεσε φάουλ και μετά το διώξιμο του Σκανδάλη, ο Χολέβας με προβολή άνοιξε το σκορ.

Τα πράγματα ήταν δύσκολα για την ΑΕΜ, όμως η κάτοχος του τίτλου θα υπερασπιζόταν σθεναρά το τρόπαιό της.  Μόλις στο 62’ ισοφάρισε με δυνατό σουτ του Αξιούργου και στο 66’, έπειτα από μοιραίο λάθος του Ζαραβέλα, ο Κίτσιος πλάσαρε και πέτυχε το 2-1. Στα λεπτά που απέμεναν, οι Μικρασιάτες δεν υπέκυψαν στην πίεση της Θύελλας, κράτησαν το προβάδισμα και κατέκτησαν το Κύπελλο Ερασιτεχνών ΕΠΣ Ηπείρου για δεύτερη σερί χρονιά.

Θύελλα Ελεούσας: Ζαραβέλας, Οικονόμου, Τσίος (75' Μόσχος), Γκίκας, Γκρίβασης, Τσότσος (68' Φερούλης), Μούτας, Καλοτζής, Νταλάκας (73' Βελτσίτσας), Χόλέβας, Μπέτζιος.
ΑΕ Μικρασιατών: Σκανδάλης, Λύτης, Μωραΐτης, Αξιούργος, Λιαπάκης, Μπούρμπος, Ξανθάκης, Ντάκης, Σαββίδης, Ραγιάς (90' Χαρίσης), Κίτσιος (75' Ναυρόζογλου Σ.).