Ο Αμφισσαϊκός 2006 την κούπα στη Φωκίδα

Την πιο χρυσή σελίδα στην 6χρονη ιστορία του έγραψε ο Αμφισσαϊκός, κατακτώντας στα πέναλτι το Κύπελλο Φωκίδας με 3-2 από την Οιάνθη.

Ο 26ος τελικός ήταν ιδιαίτερα καλός, ευχαριστώντας τους 700 και πλέον θεατές που κατέκλυσαν το Αθλητικό κέντρο ΕΠΣ Φωκίδας. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Αμφισσαϊκός έφτασε στον τελικό και το κατέκτησε από την Οιάνθη, ομάδα Β’ κατηγορίας.

Ο Αμφισσαϊκός άνοιξε το σκορ στο 20’, με τον Πάππο, ύστερα από πάσα του Ιωάννου Κ.. Στο 51’ οι παίκτες της Οιάνθης διαμαρτυρήθηκαν για χέρι και πέναλτι, όμως ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο. Σε εκείνο το σημείο προκλήθηκε ένταση και το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά. Ωστόσο, η ομάδα του Γαλαξιδίου έφτασε την ισοφάριση στο 65’, όταν μετά από φάουλ του Μπούρδη, ο Κατσικώστας με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος του 90λεπτου, αλλά ούτε και στην ημίωρη παράταση, με αποτέλεσμα η κούπα να κριθεί στα πέναλτι. Εκεί μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχτηκε ο τερματοφύλακας του Αμφισσαϊκού, Μπετώνης, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι και η ομάδα του νίκησε 3-2, κατακτώντας το τρόπαιο.

ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ 2006: Μπετώνης, Βλάχος (90’ Κάλλης),Πέντσιος, Παππάς, Ιωάννου Ι., Γκούλντας (119’ Μανέτας), Παπαγεωργίου, Σνιγκούρ, Λύτρας (60’ Χριστόπουλος), Ιωάννου Κ., Πάππος,

ΟΙΑΝΘΗ: Κρίστο, Γιαγκιλίτση, Μαρδάκης Ι., Μπούρδης, Σκαφτούρος, Μπαρλιακός, Μαστρογιάννης, Πολυζογόπουλος (30’ Μαμαρέλης), Κατσικώστας, Κατσαΐτης (35’ Ηλιούπουλος), Ράπτης (69’ Μαρδάκης Κ.)

Τζούντο: Ασημένιο η Ματζηρίδη
Serie A: Ισοπαλία που δε βολεύει τη Ρόμα