Ο Αμπελωνιακός στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ

Ο Αμπελωνιακός θα είναι ο αντίπαλος της Δόξας Αργυροπουλίου στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣΛ, αφού επικράτησε στον β' ημιτελικό του θεσμού με 2-0 του Μαχητή Τερψιθέας.

Χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα έφτασαν σε μια άνετη νίκη επιτυγχάνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο του αγώνα.

Ο Μαχητής αν και στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο δεν τα κατάφερε, φωνάζει ωστόσο για δύο φάσεις όπου ζήτησε πέναλτι, στο 20' σε ανατροπή του Αποστόλου από τον Κωτούλα και στο 24' με αντικανονικό μαρκάρισμα του Γκόλτσιου στον Μάτο.

Από την άλλη πλευρά οι «κυανόλευκοι» των Κώστα Τσιουτσιούμη-Γιώργου Καφφέ αν και στάθηκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και διεκδίκησαν με αξιώσεις την πρόκριση, δεν τα κατάφεραν ενώ φωνάζουν για δύο περιπτώσεις πέναλτι σε ανατροπή του Αποστόλου από τον Κωτούλα στο 20΄και τέσσερα λεπτά αργότερα σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Γκόλτσιου πάνω στον Μάτο.

Το σκορ για τον Αμπελωνιακό άνοιξε στο 17ο λεπτό Κακαβίτσης που πήρε το... ριμπάουντ από την απόκρουση του Βακουφτσή στο σουτ του Χατζηλιόντα.

Στο 68' ο Κούρος με φοβερό βολέ «κλείδωσε» τη νίκη για τον Αμπελωνιακό σφραγίζοντας παράλληλα την πρόκριση στον τελικό.

Οι νικητές είχαν και σουτ στο δοκάρι στο 77ο λεπτό με τον Κακαβίτση.

ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ: Κατσίβελος, Κωτούλας (70΄ Ρόκα), Τζιαρτζιάνης, Μπουρουζίκας, Γκόλτσιος, Μπίκος, Κούρο, Φλέγγας, Κακαβίτσης (75΄ Κυριάκος), Χατζηλιόντας, Φτίκας (62΄ Αλεξανδρής).

ΤΕΡΨΙΘΕΑ: Βακουφτσής, Βεργής, Κακαζούκης (87΄ Μάρκου Β.), Χασιώτης, Χρόνης, Μπόλος, Τσένος, Μολάς (74΄ Γαβριάς), Μάρκου Κ., Μάτος (75΄ Τσιτουρτζής), Αποστόλου.