Στη Βουνοπλαγιά το Κύπελλο Ηπείρου

Το πρώτο Κύπελλο Ηπείρου στην ιστορία της κατέκτησε η Βουνοπλαγιά, επικρατώντας στα πέναλτι της Πεδινής με 2-3, με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγουν 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς γκολ και πολλές συγκινήσεις, όμως στο δεύτερο μέρος ο τελικό απέκτησε ενδιαφέρον.

Η Βουνοπλαγιά άνοιξε το σκορ στο 51’ όταν ο Κύρκος εκτέλεσε το φάουλ και ο Σιώζιος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Όμως άμεση ήταν η αντίδραση της Πεδινής η οποία ισοφάρισε σε 1-1στο 55’ με παρόμοιο τρόπο όταν ο Παππάς εκτέλεσε φάουλ και ο Οικονόμου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, όμως τα 90 λεπτά ολοκληρώθηκαν με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 1-1.Στο ημίωρο της παράτασης σημειώθηκαν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, όμως γκολ δεν μπήκε, με τον τελικό να οδηγείται στα πέναλτι. Εκεί οι παίκτες της Βουνοπλαγιάς ήταν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν 3-2, πανηγυρίζοντας το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία τους.

ΒΟΥΝΟΠΛΑΓΙΑ: Σκουλίκας, Τσίτσος, Κοίλιαρης, Νάστος, Αδαμαντίδης, Κύρκος, Μπάφας (46’ Καραγιάννης), Ράγιας (91’ Σίδερης), Σιώζιος (79’ Μπαϊραμπάς), Κίτσιος, Μπέτσιος.

ΠΕΔΙΝΗ: Κλήμης, Τσερμεντζέλης (11’ Ευαγγελίδης), Γραμμόζης (105’ Ντέλλας), Παππάς, Οικονόμου, Μπίζιος, Κοκκιάδης, Ντέτσικας, Αμντραμάν, Κατσίφας (57’ Δέρβας), Τσολάκος.