Ανακοίνωση διαμαρτυρίας από την ΑΕ Κοζάνης

Επίσημη ανακοίνωση – φωτιά εξέδωσε η διοίκηση της ΑΕ Κοζάνης, με την οποία διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία στον αγώνα της Κυριακής (4/03) με την ΑΕΠ Καραγιαννίων, στον οποίο ηττήθηκε με 2-1

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΑΕ Κοζάνης:

«Αν και είχαμε πολλές ευκαιρίες, είναι η πρώτη φορά στα τελευταία πέντε χρόνια που η ανδρική μας ομάδα ποδοσφαίρου αγωνίζεται στην Α Κατηγορία της ΕΠΣ Κοζάνης που αναγκαζόμαστε να εκδώσουμε ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία σε παιχνίδι της ομάδας μας.

Επικαλούμαστε το βίντεο του αγώνα της 4-3-12 ΑΕΠ Καραγιαννίων Α.Ε. Κοζάνης 2-1, ( http://www.youtube.com/watch?v=sLlhNvL0mFo) όπου συγκεκριμένα:

1. 1. Λεπτό 3:06 του βίντεο, 47 του αγώνα: Ο ποδοσφαιριστής των Καραγιαννίων Θ. Παπαδόπουλος κάνει επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα μας Μ. Πεχλιβανίδη (συγκρατώντας τα πόδια του καθώς βρίσκονται πεσμένοι στο έδαφος), με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας μας να μην μπορεί να φτάσει στη μπάλα και στη συνέχεια της φάσης φαίνεται να ανατρέπει τον επιθετικό των Καραγιαννίων Κ. Μιχαηλίδη που φτάνει πρώτος στη μπάλα.

Εδώ ο διαιτητής αφού δεν δίνει εξ αρχής το εμφανές επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα, τότε δίνει πέναλτυ αφού στη συνέχεια ο τερματοφύλακας φαίνεται να ανατρέπει τον επιθετικό.

Αφού δεν δίνει ούτε πέναλτυ, τότε πρέπει να δείξει κίτρινη κάρτα στον επιθετικό Κ. Μιχαηλίδη για θέατρο (για δεύτερη φορά στο παιχνίδι). Ο διαιτητής Α. Τσιγγένης στη φάση αυτή δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι μέσα σε διαμαρτυρίες και των δύο ομάδων.

2. 2. Λεπτό 4:03 του βίντεο, 62 του αγώνα:Ο ποδοσφαιριστής των Καραγιαννίων Θ. Παπαδόπουλος ανακόπτει αντεπίθεση της ομάδας μας αποκρούοντας τη μπάλα με το χέρι, δίκην τερματοφύλακα. Ο διαιτητής Α. Τσιγγένης σημειώνει την παράβαση αλλά παραδόξως δεν δείχνει την κίτρινη κάρτα στον παίκτη των Καραγιαννίων, η οποία θα ήταν η δεύτερη του στο παιχνίδι.

3. 3. Λεπτό 4:34 του βίντεο, 63 του αγώνα: Αποβάλλεται ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Κ. Ντούκα για αντιαθλητικό φάουλ στον ποδοσφαιριστή των Καραγιαννίων Κ. Μιχαηλίδη, ενώ στην αρχή της φάσης του γίνονται δύο φάουλ από τον ποδοσφαιριστή των Καραγιαννίων Ι. Κιουλτζή (ένα με το χέρι κι ένα με το σώμα) που δεν σφυρίζονται από τον διαιτητή Α. Τσιγγένη.

4. 4. Λεπτό 6:09 του βίντεο, 90 του αγώνα: Με το σκορ στο 1-1 ο βοηθός Μ. Παπαδόπουλος ανακόπτει αντεπίθεση της ομάδας μας, ανακαλύπτοντας οφσάϊντ στον ποδοσφαιριστή μας Χ. Καραγεώργο που βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ, κι ενώ αυτός εμφανώς καλύπτεται από τον αμυντικό των Καραγιαννίων Γ. Δάμου τη στιγμή της πάσας.

Η Αθλητική Ένωση Κοζάνης θα συνεχίσει να συμβάλλει στην αναβάθμιση του τοπικού ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου μέσω της σωστής συμπεριφοράς των ποδοσφαιριστών, προπονητών, παραγόντων και φιλάθλων της.

Υποπτευόμαστε όμως ότι η πολιτική των «ήπιων τόνων» που έχει επιλέξει συνειδητά ο σύλλογος μας θεωρείται από ορισμένους ως αδυναμία και ως ευκαιρία εκμετάλλευσης.

Προειδοποιούμε ότι δεν θα ανεχθούμε να αποτελεί η ομάδα μας τον «εύκολο στόχο» ακριβώς επειδή επιλέξαμε την πολιτική αυτή».

Έπιασε δουλειά ο Κόντης: «Μίνιμουμ στόχου το κύπελλο και η Ευρώπη»
Παναθηναϊκός AKTOR: Του... ανήκει το Top-10 όλης της σεζόν στη Euroleague!
Διεθνής Ποδηλατικός Γύρος Ελλάδας 2024: Οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις την Κυριακή (19/5) στην Ατττική
Καρυπίδης: «Για τον κόσμο μας, για τους εαυτούς μας»