Η Προσοτσάνη στον τελικό

Η Προσοτσάνη ήταν αυτή που αναδείχτηκε νικήτρια στον επαναληπτικό της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου ερασιτεχνών της ΕΠΣ Δράμας.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η Προσοτσάνη αντιμετώπισε την Καλλίφυτο και όχι μόνο κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος της 2-0 από τον πρώτο αγώνα, αλλά κατάφερε να πάρει και την πρόκριση μετά από 120 λεπτά αγώνα και 22 πέναλτι συνολικά.

Οι παίκτες του Κώστα Βακιρτζή κατάφεραν να σημειώσουν δύο γκολ οδηγώντας την αναμέτρηση στην παράταση. Η Καλλίφυτος πάλεψε για να πάρει το εισιτήριο του τελικού όμως δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Κατά την ψυχοφθόρα διαδικασία εκτέλεσης  πέναλτι, το άστοχο σουτ του Ουζούνη  που κατέληξε στο δοκάρι σε συνδυασμό με τις δύο αποκρούσεις του Αβραάμ στα πέναλτι των Τσιλικίδη και Βασιλειάδη ήταν αρκετά για να οδηγήσουν την ομάδα του στην νίκη.

Ο τελικός κυπέλλου ερασιτεχνών της ΕΠΣ Δράμας ανάμεσα στην Προσοτσάνη και την ΑΕ Αμπελοκήπων, που έχει προκριθεί από την προηγούμενη εβδομάδα, θα διεξαχθεί σε ημερομηνία που θα ορίσει η αρμόδια Αρχή.

ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ: Σαμολαδάς, Ιωαννίδης (70’ Τσιλικίδης), Ουζούνης (79’ Λέκοβιτς), Χατζησωτηριάδης, Παπαδόπουλος (λ.τρ. 87’ Τσιαριγκλής), Μυστρίδης, Αμπεσλίδης, Βασιλειάδης, Τουργαΐδης, Βουλγαρίδης, Κελεσίδης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Αβραάμ, Γεωργιάδης, Φερφέρης (63’ Παλτζίδης), Στεργιάκος, Πατένταλης, Ράπτης, Σαμαράς, Κιοσέογλου, Καλαϊτζής, Σαββίδης Π. Σάββας (λ.τρ. 57’  Ουζούνης), Δημητριάδης (68’ Μουχτάρης).

Τένις: Αποσύρθηκε ο Αλκαράθ από το Masters της Ρώμης