Με το… δεξί ο Ορφέας!

Στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣ Θράκης, ο Ορφέας Ξυλαγανής πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Δόξα Σώστη.

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, τότε η ομάδα της Ξυλαγανής έχει πολλές πιθανότητες να κατακτήσει την πρώτη θέση της βαθμολογίας και να πάρει την άνοδο στη Δ΄ Εθνική.

Στην πρεμιέρα της Α1 ΕΠΣ Θράκης, η Δόξα Σώστη υποδέχτηκε τον ανεβασμένο Ορφέα Ξυλαγανής, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 8΄ με τον Ταβασίδη να κάνουν το 0-1.

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Πολυχρονιάδης με κοντινή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια στον Μπράνο να αντιδράσει.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 76΄, ο Κουμπουτζής έπειτα από ασίστ του Σελβίδη, διαμόρφωσε με ωραίο σουτ το τελικό 1-2 για την ομάδα της Ξυλαγανής.
Να σημειώσουμε, ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπράνου.

Πρόστιμο 30.000 ευρώ στη Φενέρμπαχτσε για το ντου οπαδών προς παίκτες της Μονακό