Χαλάλι σου κουμπάρε μου

Συντάκτης: Ντέπυ Κουρέλλου Δημοσίευση: Κυριακή, 15 Μαίου 2011 21.50

Με κάποια «αστεία» επεισόδια στην Γλυφάδα ανάμεσα σε 30 άτομα και μερικά εθιμοτυπικά αστυνομικά χημικά ξεκίνησε ο τελικός Κυπέλλου, με την συμμετοχή λίγων και εκλεκτών φιλάθλων, κατόχων των 75Ε εισιτηρίων.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στους +9 με το καλημέρα, σκορπώντας ελπίδες και υποσχέσεις. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το μυαλό πρόθυμο, το δε σώμα βαρύ. Χαρακτηριστικό το lay up στο 10-15 που έχασε ο Διαμαντίδης –από αυτά που λες πως ο Διαμαντίδης δεν μπορεί να χάσει ακόμα κι αν το θέλει. Τόσο παράλογο ήταν που ακολούθησε το απίστευτης έμπνευσης φάουλ στον αρχηγό του Παναθηναϊκού από τον Μαυροκεφαλίδη. Το τέλος της περιόδου ήταν όπως είναι πάντα τέτοια η ώρα η στιγμή του Θοδωρή Παπαλουκά.

Όταν προηγείσαι στο μπάσκετ το επιβεβαιώνει και η στατιστική. Η οποία πέρα από τα ριμπάουντ, δίποντα και τρίποντα λέει πως όταν ο Χαλπερίν είναι ζεστός ο Ολυμπιακός δεν χάνει. Κι εκείνο το δεκάλεπτό ο Ισραηλινός ήταν πράγματι καυτός.

Η δεύτερη περίοδος ήταν σαρωτική. Με αποκορύφωμα το 23- 31 υπέρ του Ολυμπιακού. Τρία λεπτά, όμως, πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός ξεκινάει ένα σερί 9-0 και το σκορ πάει στον πόντο. Ο Ομπράντοβιτς δοκιμάζει τον Καϊμακόγλου στο 4 και τον Μπατίστ στο 5 και λίγο μετά βρίσκει σχήμα νίκης με την γνωστή, ύποπτη πεντάδα: Διαμαντίδης, Μπατίστ, Σάτο, Νίκολας και Φώτσης και τον Ολυμπιακό χωρίς τον Μπορούση . Εμ πώς να μη συνεχιστούν τα σερί συνεχίζονται. 12-2 και για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός ένα καλάθι μπροστά. Οι βιαστικές επιλογές του Ολυμπιακού επιβεβαιώθηκαν από το γεγονός πως οι παίκτες του δεν κέρδισαν στο δεκάλεπτο ούτε ένα φάουλ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκινάει με τον Σπανούλη να μην έχει πατήσει στο παρκέ, ενώ έκανε κανονικά προθέρμανση κι όχι απλά σουτάκια. Ο Ίβκοβιτς δοκιμάζει ακόμα και τον Μπουρούση να παίζει έξω από την ρακέτα. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ολυμπιακού και ένας αιφνιδιασμός επανέφεραν τον ενθουσιασμό στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο. Στο μπάσκετ, και δη σε έναν τελικό δύσκολα παγιώνεται μια κατάσταση. Στο time out απλά η ερώτηση έγινε πιο βασανιστική, γιατί οι Τεόντοτις και Μπουρούσης έμειναν τόση ώρα στον πάγκο στο δεύτερο δεκάλεπτο;

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με διακοπή. Το λυγισμένο μετά το κάρφωμα του Μπουρούση καλάθι απλά έδωσε χρόνο να επιβεβαιώσουμε πως το σκορ στο ΟΑΚΑ παραμένει 2-0 υπέρ της ΑΕΚ –και μετά ήταν ο Σάντος που έφταιγε που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κάνει νίκη στην Αθήνα. Από μια τεχνική ποινή για Νίκολας και Τεόντοτις και τα οκτώ καλάθια από τα 6.75 πιστοποιούσαν πως η τρίτη περίοδος είναι πάντα η πιο νευρική σε ένα παιχνίδι –πόσο μάλλον αν αυτό είναι ντέρμπι αιωνίων.

Μετά από 11 λεπτά, στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός βάζει το πρώτο του δίποντο –τρίποντα και βολές είχαν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς. Και μάλιστα όχι όποιο κι όποιο δίποντο. Κάρφωμα του Μπατίστ, μπροστά από τον Μπουρούση και φάουλ του τελευταίου. Μετά από πέντε τάπες, ο Καρδιτσιώτης έφτασε στα τέσσερα φάουλ και όλοι ξέρουμε τι γίνεται όταν στο δεύτερο λεπτό του τελευταίου δεκαλέπτου φτάνεις στα τέσσερα φάουλ.

Μαζί με τον Τεόντοτις στην πεντάδα του Ολυμπιακού επιστρέφει και ο …Γλυνιαδάκης. Σάτο, Διαμαντίδης και τα δολοφονικά τους τρίποντα κάνουν το ερώτημα ζωηρότερο –ρισκάρεις την επιστροφή Μπουρούση; Ο Ντούντα δεν έχει τέτοια διλήμματα. Ήταν η ώρα του Κέσελς. Ενώ το σκορ είναι 61-62, 4.43 πριν το τέλος ο κουμπάρος απαντάει με time out. Στην επαναφορά αυτό το τρελό παιδί, ο Μίλος Τεόντοτις καταφέρνει να χάσει την ντρίμπλα χωρίς να κάνει βήματα, να κάνει ποδοσφαιρικό αράουτ αλλά παρ’ όλα αυτά να σκοράρει μόνο και μόνο για να χάσει στην συνέχεια δύο απανωτά τρίποντα. Το αγαπημένο ζευγάρι Διαμαντίδης-Γκόρντον δεν χωρίζεται λεπτό, ο Μπουρούσης επιστρέφει και ο Ντούντα ζητάει time-out κυρίως για να σώσει τον Τεόντοτις από τον εαυτό του. Τελικά μ τον αφήνει στον πάγκο.

Είναι η ώρα, φυσικά, του Παπαλουκά κι όχι του Σάτο. Το προβάδισμα είναι σαφές υπέρ του Ολυμπιακού 65-69. Σάτο και Μπατίστ έχουν πάρει εντολή να πάρουν το παιχνίδι πάνω τους, αλλά όχι μόνο το τρίποντο του Σάτο είναι άστοχο αλλά κάνει και φάουλ στον Μαυροκεφαλίδη. Ακολουθεί μια σειρά άχαρων και βαρετών time out μόνο και μόνο για να οδηγηθούμε στο όπως φάνηκε από τα τελευταία λεπτά αυτονόητο: την τρίτη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού, η πρώτη νίκη που φέρνει τίτλο στον Πειραιά φέτος στον Πειραιά (επιπλέον χωρίς Νεστέροβιτς και Σπανούλη στην πεντάδα του).

Σειρά έχουν τα play off. Εκεί που έχουμε μάθει πως το πλεονέκτημα έδρας, οι ευρωπαϊκοί και εγχώριοι τίτλοι δεν έχουν καμία σημασία.