Μουδιασμένο… ντεμπούτο (photos)

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει… πρεμιέρα με το… δεξί, καθώς στο πρώτο της φιλικό μπροστά στο κοινό της, γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Χετάφε.

Το «συγκρότημα» του Μανόλο Χιμένεθ… πλήρωσε το κακό ξεκίνημα στα πρώτα 20 λεπτά, όπου οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μικού στο 4’. Στην συνέχεια, η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων δεν έδωσε τους… διαδρόμους για τους «κιτρινόμαυρους».

Αρκετά μουδιασμένη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ, δίνοντας την ευκαιρία στην Χετάφε να πάρει τον χώρο του κέντρου και να δημιουργήσει «πονοκεφάλους» στην άμυνα των γηπεδούχων. Μάλιστα, οι Ισπανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πολύ νωρίς με τον Μικού στο 4’ έστω και με τη… βοήθεια του δοκαριού.{textlink}

Στα πρώτα λεπτά, η Ένωση αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, κυρίως στην μεσαία γραμμή με τους Γκέντσογλου και Μάκο να χάνουν πολλές μονομαχίες. Οι παίκτες της Χετάφε έβρισκαν εύκολα τους διαδρόμους προς την εστία του Δημήτρη Κωνσταντόπουλου και απειλούσαν κυρίως με τον σκόρερ.

Μετά τα πρώτα 20 λεπτά, οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ ανέβασαν… στροφές, με κινητήριους… μοχλούς πρωτίστως τον Χοσέ Κάρλος, αλλά και τους Νίκο Λυμπερόπουλο και Γκούντγιονσεν, οι οποίοι προσπάθησαν να «τρυπήσουν» την αντίπαλη άμυνα. Στο 25’ η είσοδος του Παντελή Καφέ, στην θέση του τραυματία Σάββα Γκέντσογλου, έδωσε μία… πνοή στην μεσαία γραμμή της ΑΕΚ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα προβλήματα στον χώρο του κέντρου απουσίασαν.

Ο Μανόλο Χιμένεθ προσπάθησε να κάνει πιο απειλητική την Ένωση. Ο Χοσέ Κάρλος, από το δεξί άκρο, πέρασε στα αριστερά, την θέση του πήρε ο Μπέλεκ και ο Γκούντγιονσεν πέρασε στην κορυφή της επίθεσης.

Στο δεύτερο μέρος, η Ένωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να πετύχει κάποιο τέρμα. Χοσέ Κάρλος και Γκούντγιονσεν προσπάθησαν να απειλήσουν από τα πλάγια, με τους Λυμπερόπουλο και Μπέλεκ να «γεμίζουν» την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο, η καλή αμυντική λειτουργία των Ισπανών, δεν έδινε τους διαδρόμους στους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ.

Αντίθετα, η Χετάφε ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ, λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού με τον Κασκέρο, αλλά ο Κωνσταντόπουλος αντίδρασε σωστά.

Οι Λαγός και Σιαλμάς πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, στις θέσεις των κουρασμένων Λυμπερόπουλου και Γκούντγιονσεν, προκειμένου να δώσουν περισσότερη ενέργεια στις πτέρυγες για την Ένωση. Μάλιστα, οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ έγιναν πιο απειλητικοί και θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει στην διπλή ευκαιρία του 77’ αλλά το σουτ του Λαγού σταμάτησε στο δοκάρι του Μόγια.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να φέρουν το ματς στα ίσια στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, η πολυπρόσωπη άμυνα των Ισπανών, δεν έδωσε την ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να απειλήσουν σημαντικά την εστία του Μόγια.

{coveritlive}7c0924887e{/coveritlive}

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Περιστέρι, Ολυμπιακός-Ναντ και Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs
Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες