Πάρτι με τριάρα για ΠΑΟΚ (video+photos)

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 της Βαλερένγκα στη γεμάτη Τούμπα και σφράγισε με συνολικό σκορ 5-0 την πρόκρισή του στα play offs του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε χωρίς εκπλήξεις από τον Λάζλο Μπόλονι. Ο Κρέσιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Τσιρίλο και Μαλεζά στο κέντρο της άμυνας, τον Λίνο στα αριστερά και τον Έτο στα δεξιά.

Οι Γκαρσία και Αρίας ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Ίβιτς πιο μπροστά τους και σε ελεύθερο ρόλο. Τον μοναδικό προωθημένο Αθανασιάδη πλαισίωναν οι Βιεϊρίνια στα αριστερά και Φωτάκης στα δεξιά.

Η Βαλερένγκα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε διάθεση να επιβάλει το ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Παρόλα αυτά, μετά το πρώτο 10λεπτο ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς και πήρε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να απειλήσει την εστία της νορβηγικής ομάδας.

Στο 15' υπήρξαν και οι έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΠΑΟΚ για μια ανατροπή του Αθανασιάδη από τον Μούρι έξω από την περιοχή και ενώ ο επιθετικός του «Δικέφαλου του Βορρά» ήταν σε θέση για γκολ.{textlink}

Οι Νορβηγοί έκαναν μια ύστατη προσπάθεια στα μέσα του πρώτου μέρους, επιχείρησαν να κλείσουν τον ΠΑΟΚ στα καρέ του, χωρίς επιτυχία όμως. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έφεραν το ματς στα ίσα και μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να σκοράρουν με τον Βιεϊρίνια, σφραγίζοντας στην ουσία την πρόκρισή τους από νωρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία από το γκολ και ήταν το απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι. Μάλιστα, δεν «κάθισε» στο 1-0, αλλά έφτασε γρήγορα σε άλλα δύο γκολ.

Πρωταγωνιστές και στα δύο τέρματα ήταν οι Αθανασιάδης και Φωτάκης. Στο 49' ο πρώτος, μετά από μπαλιά του Φωτάκη, έκανε το 2-0, ενώ στο 58' ο διεθνής Έλληνας μέσος πέτυχε το 3-0, αφού πρώτα ο νεαρός επιθετικός είχε αποτύχει σε τετ α τετ.

Μετά το τρίτο γκολ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατέβασε ταχύτητα, αφού έκανε την εμφάνισή της και η κούραση από την προετοιμασία. Άλλωστε, ο στόχος είχε επιτευχθεί και με το παραπάνω και δεν υπήρχε λόγος ο ΠΑΟΚ να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς.

Θυμηθείτε LIVE λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τη μετέφερε τo Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR