Έχασε από την αστοχία του ο Ατρόμητος

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ατρόμητος στο τρίτο του φιλικό στη Βουλγαρία από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, αφήνοντας καλές εντυπώσεις.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη αντιμετώπισαν μια πολύ καλή ομάδα, ωστόσο τα δικά τους λάθη ήταν αυτά που επέτρεψαν στους Βούλγαρους να σκοράρουν.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ατρόμητος έπαιζε παιχνίδι κατοχής και έβγαλε αρκετές ευκαιρίες, όμως περιορίστηκε σε ένα γκολ. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη θα μπορούσαν να έχουν κάνει καλύτερες επιλογές στο τελείωμα των φάσεων. Στο 12’ οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Αναστασάκο.  Στη συνέχεια όμως, κάποια λάθη της άμυνας επέτρεψαν στην ΤΣΣΚΑ, αρχικά να ισοφαρίσει στο 23’ με τον Μοράες και με τον ίδιο παίκτη να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 37’.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε αρχικά λάθος του Τόμας για το 1-1, ενώ στο δεύτερο γκολ ευθύνη φέρει και ο Επστάιν, ο οποίος γύρισε χαλαρά την μπάλα στον Τόμας, ο οποίος την περίμενε χωρίς να κάνει κίνηση προς αυτή, με αποτέλεσμα να μπει στη φάση ο Μοράες. Τα λάθη αυτά εκνεύρισαν τον Δώνη, ο οποίος δεν σταμάτησε στιγμή να φωνάζει στους παίκτες του να είναι συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και πιο προσεκτικοί.

Ιδιαίτερα καλός στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Μπρίτο, ο οποίος ήταν πολύ κινητικός, ενώ βοηθούσε αμυντικά και τον Σκόνδρα. Καλή απόδοση είχε και ο Πίτου Γκαρσία, όπως και ο Μακρής, ο οποίος ηρεμούσε το παιχνίδι και ενέπνεε σιγουριά στους συμπαίκτες του. Αρνητικός ήταν ο Τόμας, ο οποίος έκανε εύκολα το λάθος και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, λόγω των εκατέρωθεν αλλαγών, αλλά ο Ατρόμητος συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, ενώ η ΤΣΣΚΑ δεν έγινε επικίνδυνη. Όταν βγήκε ο Αναστασάκος αλλαγή, στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Μπρίτο, ο οποίος όμως δεν τροφοδοτήθηκε αρκετά. Κι αυτό γιατί με την είσοδο των Μπέλιτς και Καραγκούνη ο Ατρόμητος προσπάθησε να βγει μπροστά από τα άκρα, έχοντας κάποιες καλές στιγμές. Είχε ένα δοκάρι ο Σφακιανάκης στο 67’, ενώ καλές ενέργειες είχε και ο Καραγκούνης.

Οσο περνούσε η ώρα όμως, η εικόνα του αγώνα γινόταν… χειρότερη, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων αναλώνονταν σε σκληρά μαρκαρίσματα και δεν υπήρχαν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Το 2-1 υπέρ της ΤΣΣΚΑ διατηρήθηκε ως το τέλος.