Ήττα με... λάτιν εμφάνιση (photos+video)

Ο Άρης παρουσιάστηκε εξαιρετικός στη φιλική αναμέτρηση με την Πενιαρόλ και παρά την φιλική ήττα, άφησε υποσχέσεις για τη νέα χρονιά.

Η μεγάλη διεθνής φιλική αναμέτρηση βρήκε τον Άρη να ηττάται από την υπερπρωταθλήτρια Ουρουγουάης, ωστόσο η εικόνα των ποδοσφαιριστών του Σάκη Τσιώλη άφησε υποσχέσεις για μια πιο ανταγωνιστική ομάδα ενόψει της νέας σεζόν, κάνοντας σαφές ότι ο Καρδιτσιώτης τεχνικός έχει περάσει την επιθετική φιλοσοφία στους παίκτες του.

Ο Άρης άλλαξε και αυτό φάνηκε από το εκπληκτικό ποδόσφαιρο που έπαιξε απέναντι σε μια ομάδα-θρύλο, υποτάσσοντάς την κατά διαστήματα και εφαρμόζοντας στην πράξη όλα όσα δούλεψε στην διάρκεια της προετοιμασίας του, προσφέροντας ποδοσφαιρικό θέαμα επί χόρτου μπροστά σε 21.000 οπαδούς, οι οποίοι έδωσαν μαθήματα οπαδικής συμπεριφοράς από την εξέδρα.

Ο Άρης μπήκε πιο δραστήριος στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ψάχνοντας το γκολ με κορυφαία φάση στο 4ο λεπτό με τον Καστίγιο να επιχειρεί από την αριστερή πλευρά ένα δυνατό σουτ και τον Καρίνι να κρατάει ανέπαφη την εστία των φιλοξενουμένων. Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έψαξαν το γκολ, ωστόσο οι Ουρουγουανοί μπήκαν μπροστά στο σκορ με εκπληκτικό σουτ του Πέρεζ. Η απάντηση του Άρη ήρθε πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με τον Βανγκέλι να συνεργάζεται ωραία με τον Σολτάνι μπροστά από την εστία του Καρίνι και τον Γαλλοαλγερινό να φέρνει το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε εκ νέου πιο δυνατά από την Πενιαρόλ στον αγώνα δημιουργώντας ευκαιρίες, ωστόσο ο γκολκίπερ των Ουρουγουανών πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, δεν άφησε τη μπάλα να περάσει τη γραμμή.  Η απόδοση του Άρη ήταν πολύ ανεβασμένη και στην επανάληψη του αγώνα, ενώ το φάουλ του Βανγκέλι πάνω στον Κορούχο στοίχισε για τους «κίτρινους», καθώς ο Μήτσιος υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτελέστηκε εύστοχα από τον Κορούχο και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ, με τον Άρη να πιέζει συνεχώς προκειμένου να ισοφαρίσει, ωστόσο ο Καρίνι, αρνήθηκε την ισοφάριση των «κιτρίνων» με τις επεμβάσεις του στα ουκ ολίγα σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες του Άρη και το τελικό αποτέλεσμα να γράφει 1-2 υπέρ των φιλοξενουμένων.{textlink}

Αξίζει να σημειωθεί ότι περισσότεροι από 21.000 φίλοι του Άρη βρέθηκαν στις κερκίδες και δημιούργησαν ακόμα μία φορά ένα ανεπανάληπτο σκηνικό με χιλιάδες πυρσούς και πυροτεχνήματα να φωτίζουν τον ουρανό της Θεσσαλονίκης.

{coveritlive}00ac8063e3{/coveritlive}

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης