Ελληνική διάκριση

Την υψηλότερη θέση στην ιστορία των συμμετοχών της στον διεθνή διαγωνισμό Formula Student, κατέκτησε η ομάδα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ART) που διαγωνίστηκε στη πίστα Formula 1, του Σίλβερστοουν της Βρετανίας, ανάμεσα σε 91 ομάδες ξένων πανεπιστημίων.

Η ART (Aristotle Racing Team) μπήκε στην πρώτη δεκάδα, κατακτώντας την 8η θέση στη γενική κατάταξη, αφού συγκέντρωσε 556 πόντους από τα επιμέρους αγωνίσματα.  Στη θέση αυτή εκτοξεύτηκε, κερδίζοντας την πρωτιά στο αγώνισμα της επιτάχυνσης,  που ανήκει στην κατηγορία των δυναμικών αγωνισμάτων, αφήνοντας πίσω ομάδες που είχαν την υποστήριξη μεγάλων αυτοκινητοβιομηχανιών. Σε αυτό το αποτέλεσμα, συνηγόρησαν οι καλές της εμφανίσεις στο σπριντ κατάταξης και στον αγώνα αντοχής, καθώς και η εμφάνισή της στα στατικά αγωνίσματα για τον σχεδιασμό, την κοστολόγηση και την εμπορική παρουσίαση.
Εκτός πίστας, η ομάδα κέρδισε το πρώτο βραβείο και στο event της Virtual Formula Student, όπου οι ομάδες των αγωνιστικών οχημάτων συμμετέχουν σε ένα εικονικό παιχνίδι αγώνα αντοχής στον ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Η ART συμμετέχει στον διεθνή διαγωνισμό Formula Student από το 2007, οπότε η πρώτη της εμφάνιση ήταν στο Grand Prix της Ιταλίας. Έκτοτε συμμετέχει κάθε χρόνο, πετυχαίνοντας διάφορες νίκες (το 2009 κατέκτησε την πρώτη θέση στον σχεδιασμό, στο Σίλβεστοουν), φτάνοντας μέχρι την 18η θέση.

Στην ομάδα συμμετέχουν 22 φοιτητές του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής, η οποία από τη νέα χρονιά θα έχει νέα σύνθεση, με στόχο τον σχεδιασμό και την κατασκευή νέου μονοθέσιου, που θα εκπροσωπήσει το ΑΠΘ στους επόμενους διαγωνισμούς.

Στο video που ακολουθεί δείτε τις δοκιμασίες των ομάδων από τον αγώνα στο Σίλβερστοουν.

Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)