Νικητής ο Hunt στο Cliff Diving...

Ο Hunt κέρδισε και τον αγώνα της Ιταλίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Red Bull Cliff Diving 2011

Τα παραπλέοντα σκάφη, οι σέρφερ και οι θεατές από τις κοντινές παραλίες παρακολούθησαν μια απίστευτη αναμέτρηση σώμα με σώμα. Ο Gary Hunt, που προηγείται μέχρι στιγμής στην κατάταξη, κατάφερε να διακριθεί και στον αγώνα της Κυριακής στην Ιταλία, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Red Bull Cliff Diving 2011, με τον Ρώσο Artem Silchenko και τον Τσέχο Michal Navratil να ακολουθούν. Το Κάστρο Scaliger στη Malcesine αποτέλεσε το εντυπωσιακό σκηνικό για τον πέμπτο αγώνα της χρονιάς και προσέλκυσε 15.000 ενθουσιώδεις θεατές στη Λίμνη Garda. Στη συνολική κατάταξη, ο Βρετανός διεύρυνε περαιτέρω την απόσταση που τον χωρίζει από τους υπόλοιπους, η μάχη όμως για τις υπόλοιπες θέσεις έχει γίνει πλέον ακόμα πιο σκληρή.

Η απόφαση των κριτών μετά την τελευταία βουτιά στη Λίμνη Garda ήταν ομόφωνη: «Αυτός ήταν ο καλύτερος αγώνας για φέτος. Οι αθλητές έκαναν πολύ καλά άλματα και οι βαθμολογίες έχουν πλέον μικρές διαφορές». Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός μέχρι το τελευταίο άλμα: Ο Artem Silchenko διακρίθηκε στον τέταρτο γύρο, αποσπώντας 10άρια από τους κριτές στον τρίτο γύρο. Κατά τη διάρκεια του τελευταίου γύρου όλα φαινόντουσαν πιθανά, με την κατάταξη να αλλάζει συνεχώς ύστερα από κάθε άλμα. Ο πρωταθλητής Hunt εκτέλεσε άλματα με τον υψηλότερο βαθμό δυσκολίας, αλλά χρειάστηκε να περιμένει μέχρι να εκτελέσει ο Ρώσος το τελευταίο του άλμα και τελικά κέρδισε με διαφορά 10,55 βαθμών από τον Silchenko. «Αισθάνομαι πολύ χαρούμενος. Πίστευα ότι δεν τα πήγα καλά στο τελευταίο μου άλμα, αλλά τελικά ήταν αρκετό για να διακριθώ. Είμαι χαρούμενος με τη νέα μου κατάδυση και θα συνεχίσω την εξάσκησή της. Σκέφτομαι επίσης να προσθέσω άλλη μια περιστροφή στην τετραπλή και 1 ½ περιστροφή της, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Ο Artem έδειξε σήμερα ότι είναι ένας πολύ καλός αθλητής και ο Michal είναι αυτός που έχει σημειώσει τη μεγαλύτερη πρόοδο. Υπάρχουν πολλοί αθλητές που μπορούν να ανέβουν στην κατάταξη», δήλωσε ο μετριόφρων Βρετανός.

Με τη δεύτερη θέση που κέρδισε αυτή τη φορά στην κατάταξη, ο Artem Silchenko βρίσκεται και πάλι εντός τριάδας στην τελική κατάταξη, μόλις 5 βαθμούς πίσω από τον Τσέχο Michal Navratil (60 βαθμοί). Εντός εξάδας και ισοβαθμώντας με τον Γάλλο Cyrille Oumedjkane βρίσκεται και ο Orlando Duque (40 βαθμοί), ο οποίος είναι σε περίοδο ανάρρωσης. Ο μεγαλύτερος σε ηλικία από τους αθλητές, Slava Polyeshchuk, βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω από την τριάδα στη συνολική κατάταξη (53 βαθμοί).

Στον αγώνα ξεχώρισε επίσης ο Jonathan Paredes από το Μεξικό που αγωνίστηκε για πρώτη φορά και κατάφερε όχι μόνο να πλασαριστεί στην τελική εξάδα, αλλά και σχεδόν να μπει στην τελική τριάδα, χάνοντας για μόλις 2 βαθμούς. Ο 21 ετών αθλητής, που είχε μια άσχημη πτώση στην προπόνηση της Παρασκευής, ήταν ο τελευταίος που αγωνίστηκε στον πρώτο γύρο των προκριματικών το Σάββατο και απέδειξε πως για λίγο έχασε μια θέση στην τριάδα, στον αγώνα που είχε γίνει τον Απρίλιο στο Μεξικό.

Το απόγευμα της Κυριακής όλοι ήθελαν να παρακολουθήσουν τα ασύλληπτα άλματα από ύψος 27 μέτρων. Το τεράστιο πλήθος που συγκεντρώθηκε ανάγκασε την αστυνομία να κλείσει τους δρόμους γύρω από την γραφική πόλη Malcesine. Πολλοί ήταν αυτοί που έφτασαν μέσω θαλάσσης και εξέφρασαν τον ενθουσιασμό τους κάνοντας σήμα με τις κόρνες τους. Ύστερα από δύο αγώνες στον Ιταλικό Νότο (στο Polignano a Mare το 2009 και το 2010), το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2011 φιλοξενήθηκε στον Ιταλικό Βορά, στη Λίμνη Garda και το κάστρο Scaliger.

Για την προτελευταία στάση της χρονιάς, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα θα βρεθεί στις 20 Αυγούστου  στο Ινστιτούτο Σύγχρονης Τέχνης στη Βοστόνη των ΗΠΑ.