Τρίτο το Περού του Μαρκαριάν (photos+video)

Στη 3η θέση του Κόπα Αμέρικα οδήγησε το Περού ο Γκερέρο, μετά τα τρία τέρματα που σημείωσε στη νίκη με 4-1 απέναντι στην Βενεζουέλα στον μικρό τελικό.

Από το 1975 και μετά η ομάδα του Περού ποτέ δεν κατάφερε να έχει κάποια σημαντική διάκριση. Τότε είχε κατακτήσει το δεύτερο και τελευταίο της τρόπαιο.

Για να μπορέσει να βρεθεί και πάλι στο βάθρο όμως θα έπρεπε να βρεθεί στον πάγκο της ο Σέρχιο Μαρκαριάν. Ο πρώην τεχνικός του Παναθηναϊκού, κατάφερε να κάνει μία ομάδα αουτσάιντερ, να φτάσει στη 3η θέση του Κόπα Αμέρικα.

Αυτό γιατί στον μικρό τελικό, ήταν πολύ πιο αποτελεσματική από την Βενεζουέλα (που αγωνιζόταν για πρώτη φορά σε μικρό τελικό) και επικράτησε σχετικά άνετα με 4-1, φτάνοντας στη τρίτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε κάτι συνταρακτικό, παρά μόνο το τέρμα του Κιρόκε στο 42’ μετά από ασίστ του Γκερέρο. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα έγιναν πολύ πιο δύσκολα για την ομάδα του Σέζαρ Φαρίας, καθώς ο Ρινκόν στο 58’ αποβλήθηκε αυστηρά με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Γκερέρο ο οποίος έκανε χατ-τρικ με τη σημασία της έννοιας καθώς το πέτυχε σε ένα ημίχρονο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του με 4-1!

Αρχικά στο 64’ βρέθηκε απέναντι στον Βέγκα και με έναν κεραυνό έκανε το 2-0, όπου έδειχνε να τελειώνουν όλα. Ωστόσο η Βενεζουέλα δεν τα παράτησε και μείωσε με τον Αράνγκο στο 78’, ενώ είχε και μεγάλη ευκαιρία με τον Σίσερο λίγα λεπτά αργότερα.

Στις καθυστερήσεις όμως η κλάση του Γκερέρο έκανε την διαφορά και ο ίδιος με δύο πανομοιότυπα γκολ, έκανε το 4-1, φτάνοντας στα πέντε τέρματα στην διοργάνωση που τον κατατάσσει στη πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως την μετέδωσε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα