Περού όπως… Ελλάδα (ph)

Στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα βρίσκεται το Περού, μετά τη νίκη του με 2-0 απέναντι στην Κολομβία στην πρώτη παράταση στην ιστορία της διοργάνωσης.

Πριν από επτά χρόνια, η Ελλάδα τρέλαινε όλη την Ευρώπη με τα επιτεύγματά της στο Euro. Σε ότι αφορά το Κόπα Αμέρικα, ένας άλλος άνθρωπος που είναι συνδεδεμένος με το ελληνικό ποδόσφαιρο, έμελλε να τρελάνει την Λατινική Αμερική.

Ο λόγος για τον Σέρχιο Μαρκαριάν, ο οποίος οδηγεί το Περού όπως κάποτε ο Ότο Ρεχάγκελ σε μία μεγάλη επιτυχία. Μετά τη πρόκρισή του στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, το Περού επικράτησε της Κολομβίας με 2-0 στη παράταση και βρίσκεται ήδη στα ημιτελικά.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να παρουσιάσει κάτι καλό από τις δύο ομάδες οι οποίες προσπαθούσαν να βρουν τα… πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Ότι άξιζε από το παιχνίδι έγινε στο δεύτερο 45λεπτο, όπου η Κολομβία έδειξε την ανωτερότητά της, ωστόσο η τύχη δεν ήταν με το μέρος της.

Στο 65’ ο Μορένο κέρδισε το πέναλτι από ανατροπή του Ροντρίγκεζ, με τον Ρανταμέλ Φαλκάο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα άουτ!

Ένα λεπτό αργότερα ο Μορένο πήρε μόνος του την πρωτοβουλία και αφού ξεπέρασε δύο αντιπάλους του, έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Φερνάντεζ.

Από εκεί και πέρα το Περού έπαιξε αμυντικά με μοναδικό στόχο να στείλει το παιχνίδι στη παράταση, όπως και το κατάφερε. Βέβαια, όλα θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει, όταν ο Γκουαρίν στο 92’ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντεζ, και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί το Περού μπήκε πολύ δυνατά και αποφασισμένα για να πάρει και τη νίκη. Έτσι στο 101’ της αναμέτρησης ο Μαρτίνεζ έκανε τη λάθος έξοδο και σκόνταψε πάνω στον Γιέπες με τον Λομπατόν με έναν κεραυνό να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης η Κολομβία ήταν μπροστά και άφησε πολλούς κενούς χώρους στην άμυνα. Έτσι σε μία αντεπίθεση, ο Γκερέρο έδωσε τη πάσα στον Βάργκας ο οποίος με ένα φανταστικό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που δίνει τη πρόκριση στο Περού στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη παράταση στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς στις προηγούμενες διοργανώσεις, ο αγώνα πήγαινε κατευθείαν στα πέναλτι.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σας την μετέφερε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»