Ραντ(άρ) πρόκρισης (photos)

Το γκολ του Μάρτιν στο 87', με το οποίο ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε με 1-0 τη Ραντ στο Βελιγράδι, έδειξε το δρόμο της πρόκρισης της ελληνικής ομάδας στον τρίτο προκριματικό όμιλο του Europa League και της έδωσε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της 21ης Ιουλίου στο Πανθεσσαλικό.

Το άγχος των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού Βόλου από την πρώτη τους ευρωπαϊκή εμπειρία, ήταν εμφανές στο πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα 15 λεπτά, η ελληνική ομάδα ήταν νωθρή και επέτρεψε στη Ραντ να φανεί απειλητική, χωρίς ωστόσο να γίνει η... ζημιά.

Ωστόσο, μετά το πρώτο τέταρτο η ομάδα του Βόλου ισορρόπησε το παιχνίδι και σιγά σιγά πήρε τον έλεγχο. Μάλιστα, από το 35' οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ολοκληρωτική κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία μπροστά από την εστία της Ραντ.

Ο Ολυμπιακός Βόλου, σε μια σύνοψη του πρώτου μέρους, θέλησε -και τα κατάφερε- να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και στάθηκε πολύ καλά, κυρίως με το πολυπρόσωπο κέντρο του. Είχε και δύο αξιόλογες στιγμές μια στο 9' με το σουτ του Μπρέσκα, που κατέληξε κόρνερ και μια στο 15' με το πλασέ του Μάρτιν, που απέκρουσε ο Ντανίλοβιτς.

Το ξεκίνημα και των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος δεν ήταν καλό, κάτι που εξυπηρετούσε την ομάδα του Βόλου και το στόχο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Ωστόσο, όσο τα λεπτά περνούσαν, τόσο ο Ολυμπιακός ανέβαζε την απόδοσή του.

Μάλιστα από το 75', η ελληνική ομάδα έγινε κυρίαρχη του αγώνα και δεν αρκέστηκε στο να κρατήσει το μηδέν. Έγινε επιθετική και απείλησε τη Ραντ στο 77' με μια πολύ καλή ευκαιρία, καθώς η κεφαλιά του Μάρτιν βρήκε το δοκάρι.{textlink}

Η απόδοση του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά έδειχνε ότι το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Έτσι και έγινε. Στο 87' ο Ούμπιντες εκτέλεσε το φάουλ και ο Μάρτιν με κεφαλιά έκανε το 1-0, που έμεινε μέχρι το τέλος και που δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην ελληνική ομάδα.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, όπως σας τη μετέφερε το Onsports, από ΕΔΩ.

Μπαρτσελόνα: Θέλει να μείνει και τη νέα σεζόν ο Λεβαντόφσκι
Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)