Η ιστορία των Παγκοσμίων Αγώνων

Η Σαγκάη είναι η 14η κατά σειρά πόλη που θα φιλοξενήσει από το Σάββατο (16/7) το Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου. Ας ρίξουμε μία ματιά στις προηγούμενες 13 πόλεις και τις διοργανώσεις…

Το Βελιγράδι έκανε… ποδαρικό στην φιλοξενία των Παγκόσμιων πρωταθλημάτων το 1973 και όπως αποδεικνύει η συνέχεια, ήταν γούρικο. Οι αγώνες συνεχίζονται μέχρι σήμερα με μεγάλη επιτυχία αφού το Σάββατο (16/7) η Σαγκάη θα ανοίξει την… αγκαλιά της για να υποδεχτεί το 14ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ας θυμηθούμε τι είχε γίνει στα προηγούμενα Παγκόσμια πρωταθλήματα υγρού στίβου:

31 Αυγούστου έως 31 Σεπτεμβρίου 1973:
Το Βελιγράδι γίνεται η πρώτη πόλη που φιλοξενεί το Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου. Οι 686 αθλητές που δήλωσαν συμμετοχή, πλαισίωσαν τα 18 ανδρικά αθλήματα και τα 19 γυναικεία.

19 έως 27 Ιουλίου 1975:
682 αθλητές (18 σε ανδρικά αθλήματα, 19 σε γυναικεία) έλαβαν μέρος στους αγώνες που διεξήχθησαν στο Κάλι της Κολομβίας. Οι ΗΠΑ «σάρωσαν» τα μετάλλια, συγκεντρώνοντας 37 (16 χρυσά, 11 αργυρά και 10 χάλκινα).

20 έως 28 Αυγούστου 1978:
Το τρίτο Παγκόσμιο πρωτάθλημα διεξήχθη στο Δυτικό Βερολίνο. Την Ελλάδα εκπροσώπησε η ανδρική ομάδα πόλο, η οποία κατέλαβε τη 12η θέση, όπως είχε συμβεί και το 1973 στο Βελιγράδι. Οι αθλητές που έλαβαν μέρος, έφτασαν τους 828 σε 18 ανδρικά αθλητικά γεγονότα και 19 γυναικεία. Αυτοί οι αγώνες ήταν το ξεκίνημα του Γκρεκγ – Ευθύμιου Λουγκάνις – η υιοθεσία από Ελληνοαμερικανούς γονείς στάθηκε η αιτία του ελληνικού ονόματος- ο οποίος κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο στις καταδύσεις. Αυτή ήταν μόνο η αρχή μίας μεγάλης καριέρας.

29 Ιουλίου έως 8 Αυγούστου 1982:
Το Γκουαγιακίλ του Εκουαδόρ ήταν η επόμενη διοργανώτρια πόλη. Οι συμμετοχές έφθασαν τις 848, ο Λουγκάνις έδειξε πως μετατρέπεται σε… Βασιλιάς των καταδύσεων με δύο χρυσά μετάλλια, ενώ οι ΗΠΑ για μία ακόμα διοργάνωση βρίσκονται στην πρώτη θέση των μεταλλίων με τη συγκομιδή 34. Η ελληνική ανδρική ομάδα πόλο ούτε σε αυτή τη διοργάνωση κατάφερε να… ξεκολλήσει από τη δωδέκατη θέση.

13 έως 23 Αυγούστου 1986:
Το 1000αρι των συμμετοχών έμελλε να σπάσει στη Μαδρίτη της Ισπανίας, αφού ανήλθαν στις 1119. Η σκυταλοδρομία  4Χ200 ελεύθερο στις γυναίκες ήταν το αγώνισμα που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά σε Παγκόσμιο, ενώ η κατάκτηση της πρώτης θέσης στον πίνακα μεταλλίων από την Ανατολική Γερμανία, συγκαταλέγεται στα αξιοσημείωτα. Η ελληνική ανδρική ομάδα πόλο κατέλαβε την 11η θέση.

3 έως 13 Ιανουαρίου 1991:
Το Περθ της Αυστραλίας διοργάνωσε το πρωτάθλημα το 1991 με τη συμμετοχή 1142 αθλητών. Η ελληνική ανδρική ομάδα πόλο τερμάτισε στη 10η θέση, ενώ οι ΗΠΑ επέστρεψαν στην κορυφή των μεταλλίων, με τη συγκομιδή 34.

1 έως 11 Σεπτεμβρίου 1994:
Η γειτονική Ρώμη έγινε η έβδομη πόλη που φιλοξένησε Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου. Οι συμμετέχοντες έφθασαν τους 1400 και η Κίνα έδειξε τη δύναμη της στο υγρό στοιχείο με την κατάκτηση 28 μεταλλίων, στη συνέχεια όμως, αποδείχθηκε.. πλαστή με αρκετές Κινέζες κολυμβήτριες να «πιάνονται» ντοπέ. Μεγάλος πρωταγωνιστής υπήρξε ο Ρώσος Αλεξάντερ Ποπόφ με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50 μ. και στα 100 μ. ελεύθερο. Η ελληνική ανδρική ομάδα πόλο κατετάγη έβδομη.

8 έως 17 Ιανουαρίου 1998:
Το Περθ της Αυστραλίας διοργάνωσε για δεύτερη φορά Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου. Αρκετοί Κινέζοι κολυμβητές στάλθηκαν… σπίτι τους λόγω χρήσης απαγορευμένων ουσιών ενώ η έλλειψη μεγάλων επιδόσεων ήταν το κυρίαρχο στοιχείο των αγώνων. Οι συμμετοχές έφθασαν τις 1371, με τους Αυστραλούς Μάικλ Κλιμ και Ίαν Θορπ να ξεχωρίζουν. Η ελληνική ανδρική ομάδα πόλο κατετάγη όγδοη ενώ η αντίστοιχη γυναικών τερμάτισε στην πέμπτη θέση.

26 έως 29 Ιουλίου 2001:
1498 αθλητές έλαβαν μέρος στο Παγκόσμιο του 2001 που διεξήχθη στην Φουκουόκα της Ιαπωνίας. Σε αντίθεση με το Περθ, στην Ιαπωνία κατερρίφθησαν 8 Παγκόσμια ρεκόρ στην κολύμβηση, ενώ από ελληνικής πλευράς ο Σπύρος Γιαννιώτης συνέτριψε 3 Πανελλήνια ρεκόρ, τερματίζοντας 7ος στα 400 μ. ελεύθερο και 9ος στα 1500 μ. Η ελληνική ανδρική ομάδα πόλο κατέλαβε την έκτη θέση, η γυναικεία 7η ενώ πρόσωπο των αγώνων ήταν ο Αυστραλός κολυμβητής Ιαν Θορπ, ο οποίος σάρωσε τα μετάλλια. Η Αυστραλία με την κατάκτηση 13 πρώτων θέσεων, κατετάγη πρώτη στον πίνακα μεταλλίων.

12 έως 17 Ιουλίου 2003:
Για πρώτη φορά οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 2000 σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου, αφού έφτασαν τις 2015. Αλεξάντερ Ποπόφ, Ίαν Θορπ και Μάικλ Φελπς μοιράστηκαν τις πρωτιές στην κολύμβηση στους αγώνες που έγιναν στην Βαρκελώνη της Ισπανίας, ενώ η Αμερική επέστρεψε και πάλι στην πρώτη θέση των μεταλλίων με την συγκομιδή 31.

16 έως 31 Ιουλίου 2005:
Γούρικο ήταν το Μόντρεαλ του Καναδά για την ελληνική αποστολή αφού κατέκτησε τα πρώτα της μετάλλια σε Παγκόσμιο υγρού στίβου. Ο Άρης Γρηγοριάδης κρέμασε στο στήθος του το χρυσό στα 50 μ. ύπτιο, ενώ η ελληνική ανδρική ομάδα πόλο ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Οι συμμετοχές έφτασαν τις 1784, ενώ ο Αυστραλός Γκραντ Χάκετ και ο Αμερικανός, Μάικλ Φελπς ήταν οι πρωταγωνιστές στην κολύμβηση.

18 Μαρτίου έως 1 Απριλίου 2007:
Η Αυστραλία φιλοξένησε για τρίτη φορά Παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, αλλά αυτήν την φορά οι αγώνες γίνονται στη Μελβούρνη. Οι συμμετοχές ανήλθαν στις 2158, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικλ Φελπς, που κατέρριψε έξι Παγκόσμια ρεκόρ (200 μ. ελεύθερο, 200 μ. πεταλούδα, 200 μ. μικτή ατομική, 400 μ. μικτή ατομική και 4Χ200 ελεύθερο). Από ελληνικής πλευράς, ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στην κολύμβηση κατερρίφθησαν συνολικά 14 ρεκόρ.

17 Ιουλίου έως 2 Αυγούστου 2009:
Νέο ρεκόρ συμμετοχών υπήρξε στη Ρώμη, που έφθασαν τις 2556. Οι αγώνες στη γειτονική Ιταλία χαρακτηρίστηκαν ως «πλαστικοί», μετά την απόφαση της FINA να επιτρέψει τη χρήση μαγιό από πολυουρεθάνη. Δεν είναι τυχαίο ότι κατερρίφθησαν  43 ρεκόρ, με τον προπονητή του Μαικλ Φελπς Μπομπ Μπόουμαν να δηλώνει: «Με πήρε πέντε χρόνια να κατεβάσω τον Μάικλ από το 1:46 στο 1:42 και το κατάφερε μέσα σε έντεκα μήνες. Θα ήθελα να ξέρω πως έγινε αυτό». Από ελληνικής πλευράς και πάλι ο Σπύρος Γιαννιώτης χάρισε ένα μετάλλιο στην χώρα μας, ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.